Erişilebilirlik

Pakistan Ordusunu Suçlayan Gazeteci Ölü Bulundu


Pakistan Ordusunu Suçlayan Gazeteci Ölü Bulundu

Pakistan’da ordu ile el-Kaide arasındaki ilişki iddialarını inceleyen gazeteci ölü bulundu.

Hong-Kong’taki Asia Times Online gazetesi ve İtalyan haber ajansına muhabirlik yapan Seyit Salim Şehzad iki günden beri kayıptı. Yakınları gazetecinin cesedinin İslamabad’dan 200 kilometre uzakta Pencap ilinin Mandi Bahaddin bölgesinde bulunduğunu açıkladı.

3 çocuk babası 40 yaşındaki Şehzad son olarak Pazar günü bir televizyon söyleşisi için İslamabat’daki evinden çıkarken görülmüştü.

Şehzad, geçenlerde 22 Mayıs’ta Karaçi’de bir askeri üsse düzenlenen saldırıdan sonra el-Kaide ile Pakistan ordusu arasındaki ilişki iddialarını ele alan bir haber yazmıştı.

Yaklaşık 18 saat süren üs baskını, Usama Bin Ladin’i öldüren Amerikan komando operasyonu nedeniyle zaten zor durumda olan Pakistan ordusu için yeni bir sorun yarattı.

İnsan Hakları Gözlem Grubunun Pakistan’daki bir görevlisi, daha önce Şehzad’ın kayıp olduğu sırada Pakistan askeri istihbarat örgütü tarafından gözaltına alındığını önesürmüştü. Ali Dayan Hasan, gazetecinin kendisine istihbarat örgütünden tehditler aldığını söylediğini de bildirdi.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani Şehzad’ın ölümünden üzüntü duyduğunu belirterek hemen soruşturma açılmasını emretti.

XS
SM
MD
LG