Erişilebilirlik

Pakistan'da İntihar Saldırısı:24 Ölü


Pakistan'da İntihar Saldırısı:24 Ölü

Pakistan’ın Quetta kentinde düzenlenen 24 kişinin öldüğü bombalı intihar saldırısını Taleban üstlendi.

Örgüt saldırıyı, bir el-Kaide liderinin tutuklanmasına misilleme olarak düzenlediğini bildirdi.

Polis, Belucistan eyaletinin jandarma kuvvetleri komutan yardımcısının evine iki intihar bombacısının saldırdığını açıkladı. Açıklamaya göre ilk saldırgan Tuğgeneral Faruk Şehzad’ın konutunun önünde bindiği aracı havaya uçururken ikinci saldırgan eve yürüyerek girdi ve üzerindeki bombaları patlattı.

Saldırıda General Şehzad’ın eşi, bazı koruma görevlileri ve iki çocuk öldü. İki patlamada sekseni aşkın kişi de yaralandı.

Pakistan Taleban’ın sözcüsü İhsanullah İhsan haber ajanslarına örgütün saldırıyı “Quetta’da tutuklanan kardeşlerinin intikamını almak için” düzenlediğini bildirdi.

Pakistan ordusu, dün Belucistan’ın başkenti Quetta’da, el-Kaide liderlerinden Yunus el-Moritani ve iki yardımcısının güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklandığını duyurmuştu.

Moritani’nin, Usame bin Ladin tarafından Amerika, Avrupa ve Avustralya’da ekonomik hedeflere yönelik saldırıları örgütlemekle görevlendirildiği sanılıyor.

Pakistan ordusu, tutuklamaların ne zaman yapıldığını açıklamadı ancak operasyonun Amerikan istihbarat kuruluşlarının teknik desteğiyle planlandığını ve yürütüldüğünü bildirdi.

XS
SM
MD
LG