Erişilebilirlik

Papa Tartışmalı Keşişi 'Aziz' İlan Etti


Papa Françesko Washington'daki ayinde

Washington’daki ziyaretini sürdüren ve Amerika’da ilk ayinini düzenleyen Katolik dünyasının lideri Papa Françesko’nun yaklaşık 300 yıl önce bugünün California topraklarında yaşamış bir İspanyol keşişi aziz ilan etmesi tartışmalara yol açtı.

Başkent Washington’daki Katolik Üniversitesi’nde bulunan kilisede binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayinde Papa Françesko, 18. Yüzyıl’da bugünün California bölgesinde Hristiyanlığı yayan İspanyol Rahip Junipero Serra’ya azizlik verdi.

Serra’ya aziz unvanı verilmesi birçok Amerikalı yerliyi öfkelendirdi. Katolik keşiş, misyonerlik faaliyetlerini yürütürken bölgedeki yerlilere kötü muamelede davranılmasına, çok sayıda yerli kabilenin köleleştirilmek ya da hastalıklar yayarak yok olmasına katkıda bulunmakla suçlanıyor.

Junipero Serra, California’yi Hristiyanlaştıran keşiş olarak biliniyor, ancak bunu “conquistador” adı verilen, girdikleri toprakları yağma ve talan eden İspanyol askerleriyle yaptı.

Ancak Papa Françesko konuşmasında eleştirilere karşı çıktı ve Serra’nın Amerikalı yerlilerin insanlık onurunu korumaya çalıştığını, onlara örnek olup ilerletmeye çalıştığını savundu.

Papa ayrıca konuşmasında insanları materyalizmden kaçınmaya teşvik etti, çevreyi koruma ve mağdurlara sahip çıkma gibi mesajlarını tekrarladı. Papa’ya Washington’daki gezisi sırasında Başkan’ın koruması olan Gizli Servis ajanları büyük araçlarla eşlik ettiyse de kendisi İtalyan malı Fiat 500L marka araçla dolaşmayı tercih etti.

Papa geçici bir süre halkı selamlamak üzere Jeep marka araçtan imal edilen ve “popemobile” adlı üzeri kurşun geçirmez camla kaplı araçla gezdi, ardından Fiat aracına geçti.

Papa’nın, bazilikasında ayin yaptığı, Katolik Üniversitesi kampüsünde bulunan Günahsız Doğum Ulusal Kilisesi, aynı zamanda Amerika’nın en büyük Katolik kilisesi.

Ayine 3 bin 600 Katolik din görevlisinin yanı sıra 25 bin kişi katıldı. Ayrıca ayinde sandalyelerden birkaç bini Californialı Latin kökenliler’e ayrıldı. Latin kökenliler, Amerikalı Katolikler’in üçte birini oluşturuyor. Bilet temin edemeyen yüzlerce kişi ayini kampüs üzerindeki çimlere oturarak izledi.

Papa dün sabah da Beyaz Saray’a giderek Başkan Barack Obama’yla bir araya geldi. İki liderin konuşmasını Beyaz Saray’ın Güney Avlusu’nda 15 bin kişi izledi. Papa Françesko İngilizce yaptığı konuşmasında Amerika’dan iklim değişikliğiyle yavaş ilerleyen mücadeleyi hızlandırmasını istedi, “dünya tarihinin kritik bir aşamasına gelindiğini” savundu. Obama ise, gezegeni korumanın “kutsal bir görev” olduğunu söyledi.

Katolik dünyasının Arjantinli lideri, bugün (Perşembe) Amerikan Kongresi’ne hitap eden ilk Papa olarak tarihe geçecek.

XS
SM
MD
LG