Erişilebilirlik

Papa'dan yapay zekanın potansiyel tehlikelerine karşı uyarı


Papa Francis, 2017'de bir iPad'e bakarken

Papa Francis dün, yapay zekanın potansiyel tehlikelerinin küresel çapta düşünülmesi çağrısı yaptı.

Papa Francis açıklamasında, yapay zeka teknolojisinin “yıkıcı olasılıklarına ve çelişkili etkilerine” dikkat çekti.

86 yaşındaki Francis geçmişte, bilgisayar kullanmayı bilmediğini söylemişti. Francis, Katolik Kilisesi tarafından 1 Ocak’ta kutlanan Dünya Barış Günü için mesajında yapay zekaya karşı uyardı.

Vatikan, mesajı, geçmişte olduğu gibi aylar öncesinden yayınladı.

Mesajda, Papa, "en kırılgan ve dışlanmış grupları hedef alan şiddet ve ayrımcılığın, bu tür cihazların üretiminde ve kullanımında yerleşmemesi için uyanık olma ve çalışma ihtiyacını hatırlatıyor" ifadeleri yer aldı.

Mesajda, "Yapay zeka kavramını ve kullanımını sorumlu bir şekilde yönlendirmeye yönelik acil ihtiyaç, konuya dair etik düşüncenin eğitim ve hukuk alanına doğru genişletilmesini gerektirir. Böylece insanlığın hizmetinde ve ortak evimizin korunmasında kullanılır" denildi.

Francis, 2015'te teknolojiyle arasının kötü olduğunu kabul etmişti. Öte yandan Francis, akıllıca kullanıldıkları takdirde interneti, sosyal ağları ve mesajları "Tanrı'nın bir armağanı" olarak tanımlamıştı.

2020'de Vatikan, yapay zekanın etik yollarla gelişimini desteklemek için ve yüz tanıma gibi teknolojilerin düzenlenmesi çağrısı için teknoloji devleri Microsoft ve IBM ile güçlerini birleştirmişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG