Erişilebilirlik

Paris Saldırılarının Beyni Öldürüldü


Paris Saldırılarının Beyni Öldürüldü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:19 0:00

Fransız polisi, Paris saldırılarının beyni olduğuna inanılan Abdülhamid Abaaoud’u dün düzenlenen operasyon sırasında öldürüldüğünü açıkladı.

Polis, dün sabaha karşı 04.30 sularında Paris’in kuzeyindeki Saint-Denis kasabasında bir apartmana baskın düzenlemiş ve çıkan çatışmada iki militanın öldüğünü duyurmuştu.

Molins gazetecilere yaptığı açıklamada, telefon dinlemeleri ve takip sonucunda Abaaoud’un Saint-Denis’te bulunduğu sonucuna vardıklarını bildirmişti.

Saint-Denis kasabası, geçen haftaki saldırılardan birinin düzenlendiği futbol stadyumunun yakınında bulunuyor.

Savcılık, dün baskında ölen iki militandan birinin üzerindeki bombayı patlatan bir kadın terörist olduğunu açıklamıştı. Kasaba merkezindeki bir apartman dairesini hedef alan polis baskınında, yedi şüpheli de tutuklandı.

Operasyon sırasında üç polisin yaralandığı ve bir polis köpeğinin öldüğü kaydedildi.

Paris’in kuzeyindeki Saint-Denis operasyonunda ölü ele geçirilen cesedin, Paris saldırılarının beyni olduğu belirlenen 28 yaşındaki Belçika vatandaşı Abdel Hamid Ebayoud’a ait olduğu belirlendi.

Paris savcılığından yapılan kısa açıklamada, Saint Denis’de yapılan şafak operasyonunda ölü olarak ele geçirilen şahsın “Ebu Ömer El Belciki” kod adlı Abdel Hamid Ebayoud’a ait olduğu resmen doğrulandı.

Paris başsavcılığından yapılan açıklamada, Fas asıllı Belçika vatandaşı Ebayoud’un kimliği, mermilerle delik deşik olan cesedine rağmen parmak izlerinden belirlendi.

Ancak istihbarat raporları, Ebayoud’un izini hiç belli etmeden Suriye ve Avrupa arasında adeta mekik dokuduğunu ortaya çıkardı. Fransızlar şimdi Ebayoud’un nasıl elini kolunu sallayarak Avrupa’ya bu kadar kolay girip çıktığını sorguluyor. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, hiçbir Avrupa ülkesinden Ebayoud’un Fransa’da olduğuna dair kendilerine istihbarat gelmediğini bildirdi.

Paris’i yasa boğan saldırıların beyni Ebayoud, Fransızca konuşan İsviçreli, Fransız ve Belçikalı gençleri cihat saflarına katılan etkin bir isim. Ebayoud’un 13 yaşındaki kardeşi Younes de, en genç cihatçı olarak tarihe geçti. Sosyal medyada son derece aktif olan Ebayoud, kardeşini en genç cihatçı yapmaktan duyduğu gururu aktarmıştı. İki oğlunu da 2013 ve 2014 yıllarında IŞİD’e kaptıran Ebayoud’un babası ise bir Belçika gazetesine çaresizliğini anlatmıştı.

Belçika polisinde dosyası kabarık olan Ebayoud’un, Paris saldırılarını gerçekleştiren sekiz kişilik gurupta yer alan ve kaçmayı başaran Salah Abdeslam ile Molenbeek mahallesinden çocukluk arkadaşı olduğu ve 2010-2012 yılları arasında birlikte soygun, gasp gibi pek çok suç işledikleri biliniyor.

Suriye’de IŞİD’in geçen yıl başlayan baş kesme eylemlerinde görünen Ebayoud, 2014 yılında, toplu baş kesme eyleminin ardından cesetleri arabasına bağlayarak yerlerde sürüklerken çekilen görüntüsünü sosyal medyada paylaşmıştı. Ebayoud bu videoda yaptığı eylemden büyük bir keyif aldığını göstererek, “Fransa’da jet ski sürüklüyordum, burada cesetleri sürüklüyorum” diyordu.

İstihbarat uzmanlarının Fransız haber kanalı BFM TV’ye açıkladıkları bilgilere göre, Ağustos ayında Fransız polisinin yakaladığı Suriye’den dönen bir gencin, “Rakka’da Abdelhamid Ebayoud ile görüştüğünü, Ebayoud’un kendisinden bir konser salonuna saldırı yapmasını istediğini” anlattığı ortaya çıktı. Buna göre 11 Ağustos’ta yakalanan Reda Hame adlı genç, altı gün kaldığı Suriye’de Ebayoud tarafından Fransa’da saldırı yapmak için görevlendirilmiş. Eline 2000 Euro ve silahları bulabileceği adresler içeren bir USB flash bellek veren Ebayoud, Hame’ye, yakalanmaması için Prag üzerinden Fransa’ya dönmesini söylenmiş. Fransa’da ise “öldürebileceği kadar insanı öldürmesi için” bir konser salonunu basması istenmiş.

Le Monde gazetesine göre Reda Hame, polislere verdiği ifadesinde, “Size bütün söyleyebileceğim hızlı hareket etmeniz. Çünkü Ebayoud gerçekten Fransa’yı ve Avrupa’yı vurmakta kararlı” diyor. Bu ifadelerden 10 gün sonra, Ebayoud’a yakın bir örgütle bağlantılı olan Eyub El Hazani adlı saldırgan Belçika’dan yola çıkarak, Thalys saldırısını gerçekleştiriyor.

Ebayoud, polis tarafından engellenen 2015’te Paris yakınlarındaki Villejuif Kilisesi’ne saldırı, Nisan 2015’te bir konser salonuna düzenlenen saldırı ve 10 gün sonra Amerikan askerlerinin engellediği Thalys treni saldırısının da planlayıcısı olarak biliniyor. Brüksel’de Yahudi müzesine saldıran Medhi Nemouche ile de bağlantı halinde olduğu biliniyor.

Saint Denis operasyonunda Ebayoud ile aynı apartmanda yakalanan sekiz kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin ifadelerinden Ebayoud’un Paris saldırısındaki rolü net olarak ortaya çıkacak.

Fransız istihbaratı Eylül ayında bir iç yazışmayla Ebayoud’un “üst düzeyde tehlikeli bir terörist” olduğunu rapor etmiş. Belçika istihbaratı ise Ebayoud’u, Charlie Hebdo saldırısının ardından, 15 Ocak’ta, yapılan operasyonla ortaya çıkarılan Verviers çetesinin beyni olarak da kayıtlara geçirmiş.

Abdelhamid Ebayoud’un rahatlıkla Suriye ve Avrupa arasında yolculuk yaptığı da ortaya çıktı. Suriye’ye Ağustos ayı başında giden Ebayoud, 2013 yılı sonunda Yunanistan üzerinden geçerek Belçika’ya gelmiş. Hemen ardından hiç zorluk çekmeden Suriye’ye geri dönmüş. Mart 2014’te Rakka’da cesetleri sürüklediği videoyu yayınlamış. Şubat 2015’te yeniden Belçika’ya gelmiş. Cihatçı hareketler uzmanı gazeteci David Thomson’a göre, Ebayoud, Ocak 2015’te engellenen Verviers saldırısı öncesine kadar Belçika’da kalmış. Ardından hiçbir iz belli etmeden Suriye’ye geri dönmüş. Her seferinde Yunanistan, Prag, Macaristan ve İsviçre üzerinden Belçika’ya geçen Ebayoud’un en son ne zaman yeniden Belçika’ya, oradan da Fransa’ya geçtiği henüz bilinmiyor.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, AB içişleri bakanlarını, yarın Brüksel’de yapılacak toplantıda yeni bir terörle mücadele planıyla gelme çağrısında bulundu. Cazeneuve, AB’nin sınırlarını güvence almak amacıyla bir plana ihtiyacı olduğunu savundu.

Obama-Hollande telefon görüşmesi

Filipinler'de bulunan Başkan Barack Obama, telefonla aradığı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Paris'teki terör saldırıları sonrasında yürütülen soruşturmaları görüştü. Obama, saldırılarda ölenlerin yakınları ve Fransız halkına bir kez daha taziye dileklerinde bulundu. İki lider IŞİD'le mücadele çabalarına bağlılığını bir kez daha vurguladı.

Gelecek hafta Washington'da beklenen Hollande, Beyaz Saray'da görüşeceği Obama'yla IŞİDle mücadelede ilerleme sağlanması, Suriye'deki çatışmaların sona erdirilmesi ve iki ülke vatandaşlarının terör tehdidinden korunması çabalarını ele alacak.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG