Erişilebilirlik

Pelosi’nin Ermenistan Ziyaretine Türkiye’den Tepki


TBMM Başkanı Mustafa Şentop
TBMM Başkanı Mustafa Şentop

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyaretine ve bu ziyarette yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Şentop, Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nda yaptığı konuşmada, bir ülkenin meclis başkanının başka bir ülkeyi ziyaretinin normal olduğunu, ancak bu ziyaretin son zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan arasında çözülme yoluna giren sorun dikkate alındığında "tahrik edici ve krizi yükseltici bir potansiyel taşıdığını" söyledi.

“Biz de Azerbaycan’a gidebiliriz”

Şentop, bu süreçte Azerbaycan'ın yanında olduklarını her zaman ifade ettiklerini kaydederek, şöyle konuştu:

"Biz de buna mukabil olarak Azerbaycan Milli Meclis Başkanı ile görüştük. Uygun olduğu taktirde bugün Azerbaycan'a bir ziyaret gerçekleştireceğimizi, milletvekillerimizden bu konuda yoğun bir talebin olduğunu ifade ettik. Azerbaycan Meclis Başkanımızın, bugün İngiltere'ye gitmesi gerekiyordu. İngiltere'deki cenaze törenine Azerbaycan'ı temsilen katılacak. Biz bu süreçte Azerbaycan'ın yanında olduğumuzu her zaman ifade ettik, bunu fiilen de gösterdik. Bundan sonra Azerbaycan'ın yanında olmaya kararlılıkla devam edeceğimizi ifade ettik."

“İyi niyetli bir tavır olarak görmüyorum”

Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını 28 yıl önce işgal ettiğini, iki ülke arasındaki sorunun çözümü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından kurulan Minsk Grubu'na dahil ülkelerin başarılı olamadığını kaydeden Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"28 sene içerisinde bu Minsk eş başkanlarından birisinin meclis başkanının Ermenistan'ı ziyaret ettiğini hatırlamıyorum. ABD Temsilciler Meclisi başkanlarından birinin de Ermenistan'ı ziyaret ettiğini hatırlamıyorum. Sadece Ermenistan da yetmez çünkü bir anlaşmazlık varsa tarafı olur, Azerbaycan'ı da ziyaret ettiğini hatırlamıyorum. Uluslararası birçok kurumun Ermenistan'ı işgalci olarak tespit ve ilan ettiği bu 28 yıllık süreç içerisinde hiçbir adım atmayan, kılını kıpırdatmayan Minsk Grubu eş başkanlarından birisi olan ABD'nin Meclis Başkanı'nın tam Azerbaycan'ın artık 'madem bu sorununu çözemiyorsunuz ben bu sorunu kendim çözerim' dediği ve inisiyatif aldığı, hakikaten de kendi topraklarını işgal altından kurtardığı bir süreçte ziyaret etmesini bölge barışına, dünya barışına faydalı olacak, iyi niyetli bir tavır olarak görmüyorum."

"Ermenistan barıştan yana bir tutum geliştirmeli"

Şentop, dünyanın farklı bölgelerinde etkili olabilmek için tedirginlikler ve istikrarsızlıklar meydana getirmeye çalışmanın büyük bir devletin yürüteceği bir politika olmaması gerektiğine işaret ederek, yeni bir dünyanın kurulduğu bu dönemde küçüğüyle büyüğüyle tüm ülkelerin uluslararası hukuka saygılı, adalet ve barış ilkeleri doğrultusunda hareket etmesinin çok daha elzem hale geldiğini dile getirdi.

Uluslararası hukukun Azerbaycan'a tanımış olduğu işgal altındaki topraklarının kurtarılması yönündeki hakların bilinci içerisinde başından beri Azerbaycan'a destek verdiklerini kaydeden Şentop, "Ermenistan'ın da Kafkasya'da barış ve istikrarın devamından yana bir tutum geliştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu başta Ermenistan'da yaşayan insanlar için, bütün bölgemiz için de çok önemli bir husustur" dedi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG