Erişilebilirlik

Pence’den Kuzey Kore’ye: "Trump’ı Test Etme"


Güney Kore’ye resmi bir ziyarette bulunan Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence’den Kuzey Kore’ye uyarı geldi.

Pence, Güney Kore Devlet Başkanı Hwang Kong ile düzenlediği ortak basın toplantısında Pyongyang’ın Amerika Başkanı Donald Trump’ı test etmemesi gerektiğini söyledi.

Pence, “sadece geçen iki haftada dünya Suriye ve Afganistan’da attığı adımlarda yeni başkanımızın azmini ve gücünü gördü” dedi.

Pence, “Kuzey Kore Amerika’nın bölgedeki gücünü ve azmini test etmezse iyi eder” dedi.

Başkan Yardımcısı Amerika’nın Güney Kore’ye desteğini de yineledi ve “yüzde 100 sizinleyiz” ifadesini kullandı.

Pence, ülkesinin Kuzey Kore’ye yönelik stratejik sabrının bittiğini söyledi. Pence’in Kuzey Kore ziyareti Pazar günü başlamıştı.

Kuzey Kore’nin tutumunda değişiklik yok

İngiliz yayın kurumu BBC’nin haberine göre ise Kuzey Kore füze denemelerine devam edecek.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Han Song-ryol BBC’ye yaptığı açıklamada, “Haftalık, aylık ve yıllık oranda daha fazla füze testi yapacağız” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Amerika’nın askeri adım atması durumunda bunun topyekün bir savaş ile sonuçlanacağını kaydetti.

Han, “Eğer Amerika bize karşı askeri saldırı planı yapıyorsa kendi metodumuzla önceden nükleer saldırıda bulunacağız” dedi.

Öte yandan Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı da konuya ilişkin açıklamalar yaptı. Kim In Ryong Amerika'nın bölgede sürekli olarak tansiyonu arttırdığını ve Kuzey Kore'yi savaşın eşiğine doğru sürüklediğini iddia etti. BM'de düzenlediği basın toplantısında Ryong nükleer savaş çıkabilir uyarısında bulundu.

Kuzey Kore’nin son dönemdeki balistik füze denemelerinin ardından Washington ile Pyongyang arasında karşılıklı sert açıklamalar yapılıyor. Amerika Çin’den Pyongyang üzerindeki nüfuzunu kullanmasını isterken, aksi takdirde kendisinin ‘gereken adımları atacağı’ uyarısında bulunmuştu.

STÜDYO VOA

ABD’den İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüyle ilgili taziye mesajı - 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG