Erişilebilirlik

Pennington: ‘Amerika ve Türkiye’nin Irak’a Yaklaşımı Uyumlu’


Pennington: ‘Amerika ve Türkiye’nin Irak’a Yaklaşımı Uyumlu’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Irak’taki son gelişmeler başkent Washington’da da önemli gündem maddesi. Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Irak’tan sorumlu müsteşar yardımcısı Joseph Pennington Kerkük’te bütün taraflara gerilimi azaltma çağrısı yaptıklarını söyledi. Pennington, ihtilaflı bölgelerde ortak yönetimi desteklediklerini kaydetti. Pennington, Türkiye ve Amerika’nın Irak’a yaklaşımını ‘uyumlu’ olarak da niteledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Irak’tan sorumlu müsteşar yardımcısı Joseph Pennington, Kerkük’te yaşanan son gelişmeleri Washington’da katıldığı bir panelde değerlendirdi.

Güçlü, bağımsız ve birleşik bir Irak’ın ülkenin güvenli istikrarı için en iyi seçenek olduğunu düşündüklerini belirten Pennington, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani’ye bağımsızlık referandumu yapmaması yönünde çağrı yaptıklarını hatırlattı.

Pennington, “Kerkük’te ve başka yerlerde yaşananlar, Irak’ta referandum sonrası gerginliğin muhtemel tehlikelerini bize gösterdi. İki tarafa da, anlaşmazlıklarını barışçı yollarla çözmeleri için diyaloğa girmeleri ve gerilimi azaltmaları ve Irak’ın komşularının durumu zorlaştıracak müdahalelerine yol açabilecek tek taraflı hareketlerden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz” dedi.

Gerilimin daha fazla büyümemesi için çalıştıklarını kaydeden Pennington, referandumdan önceki tartışma ortamının artık olmadığını söyledi.

Pennington, ihtilaflı bölgelerde ortak yönetimden yana olduklarını da belirtti.

Joseph Pennigton, “İhtilaflı bölgelerde ortak yönetimi destekliyoruz. Tabii ki böyle bir tartışma için istikrarlı bir ortama sahip olmanız gerekir. Tarafları bir araya getirmeniz gerekir. Bu adımlar için ilk safhalardayız. Bu, Bağdat ve Erbil’deki yönetime bağlı” ifadelerini kullandı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Irak’tan sorumlu müsteşar yardımcısı, Irak anayasasına göre merkezi hükümetin ihtilaflı bölgelerde bulunma hakkı olduğunu da vurguladı.

Joseph Pennington, İran’ın Irak’taki etkisini de ortama yardımcı olmayan bir durum olarak niteledi.

Peki, Türkiye’nin Irak’a yönelik politikası? Pennington, bu sorunun Bağdat’a sorulması gerektiği düşüncesinde.

Pennington, “Bu soruyu benden çok Irak’ta sormanız daha iyi olur. Uzun dönemli düşünmek gerek, Irak’ta istikrar, demokratik bir Irak. Bence Türkiye’yle Irak arasında yapıcı ortaklık konusunda birçok seçenek var. Türkiye bölgede bir ortak ve ikili ilişkilerde çok teklif edebilecekleri var. Bu fırsatı avantaja çevirmek taraflara kalmış. İki taraf için yapıcı, üretken ve iki tarafın vatandaşlarına yararlar sağlayan bir işbirliği olabilir” dedi.

Pennington, Irak konusunda Amerika’yla Türkiye arasındaki ilişkileri de ‘uyumlu’ olarak niteledi.

Joseph Pennington, “Türk meslekdaşlarımızla sık sık konuşuyoruz. Bazı konularda anlaşıyoruz, bazı konularda da farklı düşünebiliyoruz. Ama genel olarak yaklaşımımız uyumlu” ifadelerini kullandı.

Irak’ta yaklaşan seçimlere de dikkat çeken Pennington, ihtilaflı konularla ilgili müzakerelerin başlamasının krizin nasıl şekil alacağına ve ülkedeki siyasetin durumuna bağlı olduğunu vurguladı.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG