Erişilebilirlik

Pentagon Yemen'de İşkence İddialarına İlişkin Raporunu Sundu


Aden Merkez Hapishanesi

Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon, Amerikalı askerlerin Yemen’de, terör şüphelilerine işkence yapılması olaylarına karıştıkları ya da şahit oldukları iddialarını reddetti.

Haber ajansı Associated Press tarafından görülen gizli rapor, Savunma Bakanlığı tarafından Kongre’ye sunuldu.

AP’nin haberine göre raporda, “Topladığımız bilgiler çerçevesinde, Amerika askeri personelinin Yemen’de, tutuklulara yönelik herhangi bir zulüm ya da insanlık dışı bir uygulamaya dahil ya da şahit oldukları tespit edilmemiştir” denildi.

Raporda ayrıca Amerikalı yetkililerin, Yemen’de tutuklulara işkence yapıldığına dair güvenilir bir bilgiye de ulaşmadıkları ifade edildi.

AP, haberlerinde ve insan hakları grupları yaptıkları açıklamalarda daha önce Birleşik Arap Emrilikleri ve koalisyona bağlı güçlerin, ellerindeki tutuklulara işkence yaptıkları ve cinsel tacizlerde bulunduklarını, Amerika askerilerinin de buna şahit olduklarını öne sürmüşlerdi.

Birleşik Arap Emirlikleri de Yemen’de İran destekli Husilere karşı yürütülen ve Suudi Arabistan’ın liderlik ettiği koalisyonun bir üyesi.

Amerika, Yemen’deki operasyonlara yönelik olarak koalisyona silah satarak ve Suudilere istihbarat sağlayarak destek oluyordu.

Pentagon Sözcüsü de Salı günü yaptığı açıklamada, işkence ve insanlık dışı muameleye ilişkin iddiaların araştırılmaya devam edeceğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG