Erişilebilirlik

Pentagon’dan UFO İtirafı mı?


ABD Donanması, biri 2004 yılında diğer ikisi de 2015 yılında çekilen ve emekli bir pilotun UFO olduğunu iddia ettiği görüntülerin varlığını doğruladı. Görüntülerin gizliliğinin kalkmasının ardından yayınlayan donanma, videoda görülen hava aracını “Tanımlanamayan Hava Olgusu” olarak niteledi.

İlk görüntü 14 Kasım 2004 tarihinde F-18 savaş uçağının kamerası tarafından çekildi. İkinci ve üçüncü video da, 21 Ocak 2015 tarihine ait. ABD Donanması’nın yayınladığı üç görüntüden birinde kızılötesi sensörlerin üzerine kilitlendiği hareket eden bir hedef hızlanarak, sensörlerin bir daha yerini belirleyemeyeceği kadar ani bir şekilde ekrandaki radarın sol tarafının dışına çıkıyor.

2015 yılına ait diğer iki görüntüde de ABD’li savaş uçağı pilotlarının ses kaydı var. Görüntülerde duyulan ses kaydında pilotların o anda gördükleri nesnenin ne olduğunu anlamaya çalıştıkları anlaşılıyor. Ses kaydında pilotlardan biri önce uçan nesne için “drone” ifadesini kullanıyor, tanımlayamadıkları nesnenin rüzgara karşı hızlı hareket ettiğini söylüyor.

CNN’e konuşan ABD Donanması sözcüsü Joe Gradisher, üç görüntüdeki nesneyi “Tanımlanamayan Hava Olgusu” olarak tanımladı. Görüntüler konusunda ABD Donanması’nın şeffaf olmasının amacının da eğitim alan pilotların hava sahasında gördükleri ve pilotların güvenliğini tehdit eden nesneleri ve durumları bildirmeye teşvik etmek olduğunu belirtti.

Donanma sözcüsü yayınlanan görüntülerin donanma eğitimleri sırasında hava sahasında sık sık gözlemlenen durumlardan yalnızca bir bölümünü gösterdiğini söyledi. ABD Donanması sözcüsü Joe Gradisher, “Uzun yıllar havacılarımız bu durumları görüntülerde görülen şeyin ne olabileceğine ya da ne olamayacağına ilişkin kullanılan terminolojiye yapıştırılan damga sebebiyle rapor etmediler. Bu tanımlanamayan hava araçlarının ne olduğunu öğrenmenin tek yolu eğitim alan pilotların bu durumla karşılaştıkları zaman bildirmeleri” diye konuştu.

Pentagon görüntüleri doğruladı ama UFO demedi

CNN’e ve NBC’ye yazılı bir açıklama gönderen ABD Donanması sözcüsü, UFO görülen vakalarla ilgili olduğu söylenen ve internette yayınlanan görüntülerin “tanımlanamayan hava olgusu” görüntüleri içerdiğini doğruladı. Ancak sözcü ABD Donanması’nın görüntüdeki nesnelerin ne olduğunun tam olarak bilmediğini söyledi.

Söz konusu görüntüleri ilk gündeme getiren UFO konusunda araştırmalar yapan To the Stars Academy of Arts and Sciences adlı grup. Grup, 2004 yılına ait görüntünün ABD uçak gemisi USS Nimitz’den çekildiğini belirtiyor. ABD Donanması sözcüsü de bu görüntünün USS Nimitz’den çekildiğini doğruladı.

Üç görüntüdeki nesneler “bilinmeyen nesneler” olarak tanımlansa da ABD Donanması sözcüsü Gradisher, drone gibi maliyeti düşük insansız hava araçları yaygınlaştıkça, bu tür nesnelerin görülme sıklığının arttığına dikkat çekiyor.

Sözcü, popüler kültür açıklanamayan nesneler için UFO terimini kullansa da, “Tanımlanamayan Hava Olgusu” ifadesinin İngiltere’den alındığını ve bu terimin o anda tanımlanamayan her türlü hava olgusunu anlatmak için kullanıldığını söylüyor.

ABD Donanması daha önce farklı kaynakların paylaştığı görüntülerin gerçekliğini doğrulasa da görüntülerde gözlemlenen nesnelerin yıldızlar ötesi bir araca ait olduğunu ya da popüler kültürdeki ifadesiyle uzaylıların bir ziyareti olduğunu gösteren bir bulgu yok.

New York Times gazetesi 2017 yılında ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Gelişmiş Uzay Tehdidi Tespit Etme Programı’nın uzun yıllar tanımlanamayan uçan nesnelere ilişkin iddiaları araştırdığını ancak bakanlığa göre bu programa 2012 yılında son verildiğini söylediğini yazmıştı. Gazetenin haberinde gizli bir program olarak nitelenen programın 2007 yılında başladığı aktarılmıştı.

ABD basınında konuyla ilgili çıkan haberlere göre, bu yıl başında ABD Donanması bu gibi olayların nasıl rapor edilmesi gerektiğiyle ilgili gizli bir yönerge yayınlamıştı. Donanmanın tanımlanamayan hava araçlarıyla karşı karşıya kaldığı durumlar konusunda siyasetçilere bilgi verilmesi çabaları kapsamında ABD Savunma Bakanlığı, Senato İstihbarat Komisyonu Başkan Yardımcısı Mark Warner ve beraberindeki iki senatöre Haziran ayında brifing vermişti.

Trump “Ben pek inanmıyorum” demişti

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce yaptığı açıklamada donanma pilotlarının tanımlanamayan nesnelerin gördüğü vakalar konusunda bilgi aldığını söylemiş ancak UFO’ların varlığı konusunda şüphelerini dile getirmişti.

Trump “Ne düşünmek istiyorlarsa düşünebilirler. Bunla ilgili çok kısa bir toplantı yaptık. Ama insanlar UFO gördüklerini söylüyorlar. İnanıyor muyum? Pek değil” demişti.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG