Erişilebilirlik

Peru Polisi: “2 Ton Kokainin Adresi Türkiye'ydi"


Peru’nun en büyük liman şehri olan El Callao’daki bir depoda ele geçirilen 2 ton 310 kilo 760 gram kokainin varış yerinin Türkiye olduğu resmi kurumlar tarafından doğrulandı.

Ele geçirilen kokainin Türkiye’ye gönderileceği iddiası, haftasonu bazı ulusal ve uluslararası medya kurumları tarafından da duyurulmuş ancak konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Cuma günü, ahşap kutuların içinde bir konteynerde 337 adet kauçuk kalıp içine gizlenmiş olarak ele geçirilen 2,3 ton kokain, Türkiye’ye deniz yoluyla sevk edilecekti.

El Callao şehrinin polis müdürü Luis Angel Bolanos, “Uyuşturucu kartellerinin sevkiyatları genellikle Belçika, Hollanda, İspanya ve Fransa’ya yapmayı tercih ettiklerini biliyorduk ancak bu seferki hedef Türkiye'de bir limandı” dedi.

Avrupa’da kokainin kilosunun 50 ila 60 bin dolara satıldığını belirten polis müdürü, ele geçirilen uyuşturucunun değerinin 20 milyon doların üzerinde olduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili Peru İçişleri Bakanlığı da bir tweet attı ve deniz yoluyla sevk edilmek üzere beklerken ele geçirilen uyuşturucunun varış yerinin Türkiye olduğunu bildirdi.

Yılda 400 ton kokain üretiliyor

2023 Dünya Uyuşturucu Raporu’na göre kokainin üretilmesinde kullanılan koka bitkisinin yüzde 26’sı Peru’da ekiliyor.

Güney Amerika ülkesinde resmi verilere göre yılda 400 ton kokain üretildiği bildiriliyor.

Peru’da geçen yıl yapılan operasyonlarda polis kayıtlarına göre ele geçirilen kokain miktarı 28 tona ulaştı, Yaklaşık 28 ton da kokain yapımında kullanılan kokain macunu ele geçirildi, 512 laboratuvar imha edildi.

Türkiye’de bir yılda 2,8 ton kokain yakalanıyor

Birleşmiş Milletler Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (INCB) 2022 yılı raporunda, Türkiye’nin Güney Amerika’daki uyuşturucunun Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına taşınmasındaki öneminin arttığına işaret ediliyor.

Raporda, Türkiye’deki organize suç örgütlerinin son yıllarda düşen afyon fiyatlarından dolayı azalan gelirlerini telafi etmek için kokain sevkiyatına yöneldikleri, ele geçirilen kokain miktarının son iki yılda 840 kilo artarak 2,8 tona ulaşmasının da bu eğilimin bir sonucu olduğu belirtiliyor.

Peru’da tek seferde ele geçirilen 2,3 ton kokainin, Türkiye’de neredeyse bir yılda yakalanan toplam kokain miktarına eşit olması, sevkiyatın büyüklüğünü göstermesi açısından önemli görülüyor.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG