Erişilebilirlik

Peru'da Solcu Aday Kazandı


Yeni Peru Cumhurbaşkanı Ollanta Humala

Peru’da Cumhurbaşkanlığı seçiminde solcu eski subay Ollanta Humala, hapisteki eski Cumhurbaşkanı Alberto Fujimori’nin kızı Keiko Fujimori’yi az farkla yenilgiye uğrattı.

Oyların yüzde 80’nin sayımı biterken resmi sonuçlara göre Humala yüzde 51, Fujimori ise yüzde 48 oranında oy topladı. Seçim kurulu yetkilileri, yoksul ve kırsal kesimlerden oylar geldikçe iki rakip arasındaki farkın Humala lehine daha da artmasını bekliyor.

Seçim kampanyasında ana konu Peru’nun son yıllarda gösterdiği hızlı ekonomik büyümesinin nasıl sürdürüleceği oldu.

Humala, kampanyasında artan ülke zenginliğinden yoksullara daha faz pay sağlama sözü verdi.

20 milyon seçmenin bulunduğu Peru’da oy kullanmak zorunlu.

Seçimin Nisan’da yapılan ilk turunda Humala yüzde 32, Fujimori ise yüzde 24 oranında oy toplamıştı.

Bazı seçmenler iş çevreleri tarafından desteklenen muhafazakar Fujimori’nin seçilirse halen hapis yatan babasını kurtarmaya çalışacağından kaygı duyduklarını, bu nedenle kendisine oy vermediklerini söylüyor.. Alberto Fujimori 1990’larda binlerce kişinin idam mangaları tarafından öldürülmesindeki rolü nedeniyle 25 yıl hapse mahkum olmuştu.

Peru ordusunda yarbay olan Humala ise 2000 yılında Alberto Fujimori’ye karşı başarısızlıkla sonuçlanan ayaklanmaya öncülük etmişti. Bir süre hapis yattıktan sonra parlamento tarafından affedilen Humala daha sonra politikaya atılarak 2006 yılında aday olmuş ancak şimdiki Cumhurbaşkanı Alan Garcia’ya karşı seçimi kaybetmişti.

Başta Venezuela lideri Hugo Chavez’e hayranlığını sık sık dilegetiren Humala daha sonra görüş değiştirmişti.

XS
SM
MD
LG