Erişilebilirlik

Petrol Tankerleri Boğazda Bekletiliyor Rusya Endişeli


Rus haber ajansı RIA, Moskova’nın İstanbul Boğazı'nda petrol tankerlerinin birikmesinden endişe duyduğunu, konuyu sigorta ve nakliye şirketleriyle görüştüğünü aktardı. Haber, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Gruşko'nun bugünkü açıklamalarına dayandırıldı.

Sektör kaynakları dün Reuters haber ajansına yaptıkları açıklamada, Türkiye açıklarında bekleyen ve Rusya'nın Karadeniz limanlarından Akdeniz'e inmeye çalışan en az 20 petrol tankerinin daha fazla gecikmeyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kaynaklar, operatörlerin Rus petrolüne G7’nin tavan fiyat sınırlaması öncesinde eklenen yeni Türk sigorta kurallarına uymak için hızlı hareket etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Türk denizcilik yetkilileri, geçen ay bir duyuru yayınlayarak, sigorta firmalarından bu ayın başından itibaren İstanbul Boğazı'ndan transit geçişlerin karşılanacağına dair ek garantiler istemişti.

RIA’nın haberine göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Gruşko, "Bu durumun farkındayız. Elbette operatörlerimizin menfaatleri açısından bizi endişelendiriyor. Bu sorun taşımacılık ve sigorta şirketleriyle görüşülüyor. Ne de olsa sigortalamayı sigorta şirketleri yapıyor, devlet değil" dedi.

Ancak Gruşko, "Sorun çözülmezse, elbette siyasi düzeyde müdahil olunacaktır" ifadesini de sözlerine ekledi.

Bir G7 yetkilisi dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Karadeniz limanlarından Akdeniz'e tanker trafiğindeki aksamaların, G7 ülkeleri ve Avustralya'dan oluşan bir koalisyonun Rus petrolü üzerinde anlaşmaya vardığı fiyat sınırlamasından değil, Türkiye'nin yeni sigorta kuralından kaynaklandığını söylemişti.

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG