Erişilebilirlik

PEW Anketi: ‘Türkler’e Göre En Büyük Tehdit Amerika’


Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nin yeni anketine göre dünya genelinde IŞİD ve küresel ısınma en büyük tehdit olarak algılanıyor. Türkiye’deyse en büyük tehdit Amerika olarak görülüyor.

Küresel Isınma ve IŞİD En Büyük Tehdit Olarak Görülüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Araştırma 38 ülkede yapıldı ve ankete katılanlara 8 muhtemel tehdit soruldu, IŞİD, iklim değişikliği, siber saldırılar, küresel ekonomi, Suriye ve Irak mülteci krizi, Amerika, Rusya ya da Çin’in etkisi konu başlıklarıydı.

Araştırmaya göre, Türkiye’de katılımcıların yüzde 72’si Amerika’nın gücü ve etkisini büyük bir tehdit olarak gördüklerini söyledi.

Bu oran, 2013’e göre 28 puanlık artış anlamına geliyor. 2013’te Türkiye’de Amerika’nın gücü ve etkisini büyük bir tehdit olarak görenlerin oranı sadece yüzde 44’dü.

Türkler’e göre ikinci en büyük tehdit ise, yüzde 64 oranla, Irak ve Suriye gibi ülkelerden gelen büyük sayıda mülteci akını.

Türk halkının yüzde 59’u küresel ekonominin durumunu, yüzde 54’ü diğer ülkelerden siber saldırılarla Rusya’nın gücü ve etkisini, yüzde 53’ü küresel iklim değişikliğini ve yüzde 33’ü de Çin’in gücü ve etkisini büyük tehdit olarak gördüklerini söyledi.

Araştırmanın Türkiye’de yapılan kısmında muhtemel tehditler arasında IŞİD sorulmadı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG