Erişilebilirlik

Phil Gordon Başkan Obama'nın Özel Danışmanı Oluyor


Philip Gordon
Amerika Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu yardımcısı Philip Gordon, Beyaz Saray Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Körfez Ülkeleri Özel Koordinatörlüğü’ne getirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki görev alanı Türkiye’yi de kapsayan Gordon, bundan böyle Ulusal Güvenlik Dairesi görevlisi olarak yeni görev alanı kapsamında Başkan Barack Obama’ya özel danışmanlık yapacak.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, açıklamasında Gordon’ın son dört yılda Başkan Obama’nın dış politika ekibinde kilit role sahip olduğunu, Amerika’nın Avrupalı müttefik ve ortaklarıyla yürüttüğü çalışmaların, Obama yönetiminin Libya, Suriye ve İran başta olmak üzere küresel politikalarının belirlenmesinde “vazgeçilmez” olduğunu söyledi.

Donilon açıklamasında Phil Gordon’ın uluslararası güvenlik, uluslararası ekonomi, Avrupa ve Ortadoğu alanlarındaki çalışmalarının, kendisini Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Körfez’de çetin zorluklar ve fırsatların oluştuğu bir dönemde Washington’un politikalarını koordine etmede en uygun kişi haline getirdiğini belirtti.

2009 yılında dışişleri bakan yardımcılığı görevine getirilen Phil Gordon, Amerika’nın 50 ülkeyi kapsayan Avrupa ve Avrasya bölgelerinin yanısıra, NATO, Avrupa Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’yle (AGİT) ilişkilerinden de sorumluydu.

Philip Gordon Beyaz Saray'daki yeni görevine 11 Mart'ta başlayacak.
XS
SM
MD
LG