Erişilebilirlik

Piri Reis Çalışmalarına Başladı


Piri Reis Çalışmalarına Başladı

Sismik araştırma gemisi Piri Reis, askeri koruma altında, Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başladı.

Piri Reis, çalışmalarını, Kıbrıs Rumlarının da petrol ve doğalgaz aradıkları bölge yakınında yürütüyor.

Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Başbakanı İrsen Küçük, Piri Reis’in çalışmalarına başladığını açıkladı ancak tam olarak nerede petrol ve doğalgaz arandığına ilişkin bilgi vermedi.

Piri Reis araştırma gemisi, Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aranmasına ilişkin bir anlaşma imzalamalarından sonra bölgeye gönderildi. Avrupa Birliği, Kıbrıs Rumlarının petrol arama çalışmalarına başlaması üzerine imzalanan anlaşmaya karşı çıktı.

Kıbrıs Rum Yönetimi, adanın güney kıyıları açığında sondaj çalışmaları yapması için Noble Energy adlı bir Amerikan şirketiyle anlaşma imzalamış bulunuyor.

BM'in Kıbrıs temsilcisi Alexander Downer, Türk ve Rum toplumları arasındaki barış görüşmelerinin kesilmemesi için tarafları itidalli davranmaya çağırdı. Downer, iki tarafın da talep etmesi durumunda BM'in petrol ve doğal gaz uyuşmazlığında arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG