Erişilebilirlik

Piyasaları Takip Edenler Tahmin İçin Bakır Fiyatlarını İzliyor


David Malpass

Mali piyasalardaki çalkantılar nedeniyle yatırımcılar, ekonominin gelecekteki yönünü daha iyi görebilmenin yollarını arıyor. Bu yollardan biri de bakır fiyatlarını izlemek. Bu emtianın fiyatı yatırımcılara ekonominin durumu hakkında fikir verebiliyor.

Bin 100 derecede eritilen bakır, mücevharattan elektrik sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazeye yayılan ürünlerin yapımının başlangıç noktası sayılıyor.

Ekonomik araştırma şirketi Encima Global’ın başkanı David Malpass, “Bakır fiyatları ekonomik büyüme güçlü olduğu zamanlarda yükseliyor. Küresel büyüme zayıf olduğundaysa düşüyor. Bakır, inşaat için gereken çok sayıda malzemede de kullanılıyor,” diyor.

Ekonomi için son derece önemli olan bakır madeni yeraltının derinliklerinden çıkarılıyor. Uzmanlar ekonomide büyüme ya da gerilemeye dair tahminde bulunmak için bakır fiyatlarını izliyor. Borsalarda kısa süre önce yaşanan dalgalanma ise bakırın bu özelliğine gölge düşürdü. Yatırımcılar hisseleri satıp emtia almaya başladı, böylece bakırın fiyatı yükseldi. Çin’den gelen talepler de fiyatların yükselmesine neden oldu.

Adelphi Üniversitesi Profesörü Michael Driscoll şanssız ya da hazırlıksız yatırımcılar için emtia pazarının son derece acımasız olduğunu söylüyor.

Bakır, çok derin ve büyük kuyulardan çıkarılıyor. Çok büyük hafriyat makinaları toprağı alt üst ediyor, dev kamyonlar tonlarca bakır cevherini işlenmek üzere taşıyor.

Driscoll ve diğer uzmanlar piyasalar daha da karmaşık hale geldikçe yatırımcıların ekonominin geleceğine dair öngörülerde bulunmak için daha farklı ve güvenilir yöntemler aramaları gerekeceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG