Erişilebilirlik

PKK İlk Kez Milletvekili Kaçırdı


Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün
Cumhuriyet Halk Partisi Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Tunceli’de PKK tarafından kaçırıldı. Daha önce çok sayıda yerel siyasetçi ve gazeteci kaçıran örgüt, ilk defa bir milletvekilini alıkoydu.

Kamuoyu, kaçırılma olayını Tunceli Ovacık’ta iki gündür yaptığı parti çalışmasında Aygün’e eşlik eden danışmanı Deniz Tunç’un açıklamalarından öğrendi. Tunç, bu akşam altı sularında Ovacık’tan Tunceli'ye dönerken içinde bulundukları aracın silahlı militanlarca durdurulduğunu söyledi.

Milletvekilini tehditle alıkoyan iki PKK’lı, Tunç ve Akşam gazetesi muhabiri Kadir Merkit’i serbest bırakırken “Hüseyin Aygün'ü alacağız. Bir kaç gün misafir edeceğiz" dedikten sonra yaya olarak ormanlık alana girerek izlerini kaybettirdi.

İçişleri Bakanı: Güvenlik güçleri milletvekilini arıyor

Kaçırılma olayı hakkında hükümet cephesinden ilk yorum İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den geldi. Olayı doğrulayan Şahin, ''Tunceli polisimiz ve jandarmamızca bölgede her türlü arama faaliyetleri başlatıldı'' dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise bugüne kadar çok sayıda iktidar partisi mensubunun kaçırıldığını ancak kamuoyunun buna duyarsız kalmasından şikayet etti. Çelik, “PKK’nın karanlık yüzü bir kez daha ortaya çıktı. Gün, terörü destekleyen zihniyete karşı tek yürek olma günüdür. Bu Meclis’in manevi şahsına yapılmış bir saldırıdır” dedi. Çelik, bu saldırının partisinin CHP’nin teklifiyle 14 Ağustos’ta toplanacak Meclis oturumuna katılmama kararını değiştirmeyeceğini söyledi. “Aksine bu gelişme PKK’nın oluşturduğu gündemin peşine takılma kanaatimizi pekiştirmiştir.”

Erdoğan: Takip ediyoruz

Olayı İstanbul’da katıldığı bir iftar sırasında öğrenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise ''Konuyla ilgili olarak şu an İçişleri Bakanlığımız takip ediyor, takipte” demekle yetindi.

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ise hükümete tepkili. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, ne başbakanın ne de içişleri bakanının kendilerine bilgi verdiğini söyledi. Olayın duyulmasıyla Ankara’da katıldığı bir iftardan genel merkeze dönen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Koç ve bir başka genel başkan yardımcısı Gürsel Tekin’le bir değerlendirme yaptı. Ancak Kılıçdaroğlu bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Kılıçdaroğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileğine bulundu.

CHP’li beş vekil bölgede

Toplantının ardından beş CHP’li Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul milletvekilleri Müslim Sarı ve Mahmut Tanal, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve Ankara Milletvekili Levent Gök olayı yerinde takip etmek üzere bölgeye gitti.

2011 seçimlerinde ilk kez milletvekili seçilen Hüseyin Aygün, daha önce Tunceli’de ceza avukatlığı yapıyordu. 1938’deki Dersim Olayları nedeniyle dönemin iktidarı CHP’yi eleştiren Hüseyin Aygün, PKK’nın uyguladığı siyasete karşı da tepkisini açıkça dile getirmekten kaçınmayan bir siyasetçi.

CHP’nin aykırı milletvekili Hüseyin Aygün

Tunceli milletvekilinin Dersim ve Alevilikle ilgili çıkışları partide bile bazı milletvekillerinin tepkisine neden olmuştu.

Sözünü esirgemeyen Hüseyin Aygün’ün Uludere olayından sonra bu yılın başında muhalif gazeteye verdiği bir mülakatta, çok konuşuldu.

“PKK’yı da eleştiren bir noktadan bakmalıyız. Türkiye’deki aydınlar uzun süredir, PKK’nın kuyruğuna takılmış durumdalar. Eleştiri yapmıyorlar, sadece devlete, hükümete çağrı yapıyorlar. PKK’da yapsa, Uludere’de Türk savaş uçakları da yapsa, şiddeti her zaman reddetmeliyiz. Çok vicdansız buluyorum, devlet bir şey yaptığında yerden yere vuruyorlar, örgüt, bir sürü kişiyi, sorgusuz sualsiz kurşuna diziyor, tek bir kelam etmiyorlar.”

STÜDYO VOA

ABD Kongresi’nde “Kapanmayı” önlemek için son dakika çabaları – 29 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG