Erişilebilirlik

Polis Basılmamış Kitap İçin Gazete Bastı


Polis Basılmamış Kitap İçin Gazete Bastı

Türkiye'de polis, tutuklu gazeteci Ahmet Şık'ın kitabının kopyasını yok etmek için Radikal gazetesini bastı.

Bir süre önce Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ahmet Şık, Ertuğrul Mavioğlu'yla birlikte iki ciltlik 'Ergenekon'u Anlama Kılavuzu' isimli bir kitap yazmıştı.

İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci Ahmet Şık’tan elde edilen İmamın Ordusu isimli kitap taslağının doküman ve tüm nüshalarına el konulmasına karar verdi.

Radikal Gazetesi’ne giden polisler Ertuğrul Mavioğlu’nun bilgisayarında kitabın taslağını aradı. Bilgisayardaki kitabın taslağının çıkışı ve imajı alındı, kopyası silindi.

Mavioğlu, "Bana daha önce Ahmet taslağını vermişti kitabı okuyayım diye. Şöyle bir bakmıştım ama bir fikir oluşmamıştı. Polis gönderilen dosyanın kopyasını alıp siliyor. Dosyanın da aslının da silinmesini istiyor" dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Doğrudur veya yanlıştır ama yapılan arama ve el koyma bir mahkeme kararına dayanıyor'' dedi.

MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın ise, Ahmet Şık'ı tanımadığını, ve dünya görüşüne katılmadığını belirterek, ''Ama basılmamış bir kitap nedeniyle baskın yapılacak bir noktaya gelmişsek şapkayı bir kenara koyup düşünmemiz gerekmez mi?'' şeklinde konuştu. Basılmamış kitabın taslağına el konulmasını doğru bulmadığını kaydeden Yalçın, bunun anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Türkiye’de Ergenekon davası kapsamında 300’den fazla asker ve sivil tutuklanmış bulunuyor. Bu kişiler arasında emekli ve muvazzaf subaylar, akademisyenler, gazeteci ve yazarlar da bulunuyor.

Merkezi Paris’de bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Amerikan Gazetecileri Koruma Komitesi, tutuklamaların gerçek amacının muhalefeti sindirmek olduğu görüşünde.

Yabancı basında, tutuklamaların dinci grupların devletle ilişkilerinin açığa çıkmasını önlemeyi amaçladığı yolunda haberler çıkıyor.

XS
SM
MD
LG