Erişilebilirlik

Polisin Siyah Genci Öldürmesine Tepki


Öldürülen 18 yaşındaki Michael Brown'un annesi ve babası, oğullarıyla birlikte çektirdikleri resimle
Öldürülen 18 yaşındaki Michael Brown'un annesi ve babası, oğullarıyla birlikte çektirdikleri resimle

Başkan Barack Obama, bir süre önce Missouri eyaletinde beyaz polislerin silahsız bir siyah genci öldürmesinin ardından çıkan olayları yatıştırmak amacıyla sükunet çağrısında bulundu.

18 yaşındaki Michael Brown 9 Ağustos’ta Ferguson kasabasında polis tarafından vurularak öldürülmüştü. O günden bu yana bölgede olaylar dinmek bilmedi ve protestocular sık sık polisle çatışmaya girdi.

Ailesiyle tatil yaptığı Massachusetts eyaletine bağlı Martha’s Vineyard adasından açıklama yapan Obama, “polise karşı şiddet kullanmanın ya da bu trajediyi vandalizm ya da yağmacılığa dönüştürmenin hiçbir açıklanabilir gerekçesi olmayacağını” söyledi.

Obama ayrıca polisi de uyararak, “barışçı protestoculara karşı şiddet kullanmanın ya da anayasal haklarını kullanan eylemcileri hapse atmanın da gerekçesi olmayacağını” açıkladı.

Missouri Valisi Jay Nixon, Ferguson’daki olayları yatıştırmak için yerel polisin yerine eyalet polisini görevlendirdi. Yerel polis protestoculara karşı orantısız şiddet kullanmakla suçlanıyor. Vali Nixon, Ferguson’un olaylardan sonra savaş alanına dönmüş olmasının kabul edilemeyeceğini bildirdi ve polisin protestoculara karşı tavrını yumuşatacağı güvencesi verdi.

Yetkililer Michael Brown’u öldüren polisin adını, hatta “siyah mı ya da beyaz mı olduğunu” açıklamayı reddediyor. Görgü tanıkları, teslim olmak için ellerini kaldırmış siyah gencin beyaz bir polis memuru tarafından defalarca ateş edilmek suretiyle öldürüldüğünü gördüklerini söylüyor.

Önceki gün polis protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz ve duman bombaları kullandı. Ferguson polisi ayrıca olayları izleyen Washington Post muhabiri Wesley Lowery’yle Huffington Post muhabiri Ryan Reilly’yi gözaltına aldı.

Gazetecilerin ifadelerine göre polis muhabirlerin bulunduğu restorana girerek herkesi dışarı çıkarttı, ardından muhabirleri kelepçeleyerek nezarete götürdü. Muhabirler bir süre sonra nezaretten çıkarılarak salıverildi ve haklarında bir suç duyurusu yapılmayacağı açıklandı.

Ferguson Emniyet Müdürü Thomas Jackson, bölgede durumun “barut fıçısı” gibi olduğunu ve bazı mağazaların yağmalandığını bildirdi.

STÜDYO VOA

Biden’a “adaylıktan çekil” baskısı – 18 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG