Erişilebilirlik

Polonya'da Rus İşadamına Askeri Casusluk Suçlaması


Uzun yıllardır Polonya’da yaşayan bir Rus işadamı casuslukla suçlandı. Polonyalı yetkililer, söz konusu kişinin 2015 ve 2022 yılları arasında Rusya adına Polonya’da askeri casusluk faaliyetleri yürüttüğünü iddia ediyor.

Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri arasındaki ilişki, Ukrayna savaşından sonra daha da gerilmeye devam ediyor.

Son olarak Polonya’da Nisan ayında gözaltına alınan bir Rus işadamıyla ilgili olarak Rusya için casusluk yaptığı suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Söz konusu kişi, NATO ve Polonya birliklerinin ülkedeki durumlarına dair bilgileri Rusya’ya vermekle suçlandı.

Gdansk Bölge Savcılığı Sözcüsü, konuya ilişkin açıklamasında, iddianamede söz konusu kişinin özellikle Polonya’nın kuzeydoğusundaki askeri birliklerle ilgili casusluk faaliyetleri yürüttüğünün öne sürüldüğünü belirtti. Bu bölgedeki askerlerin Polonya ordusunun keşif görevlerini yürüten birimleri olduğuna dikkat çekildi.

Aynı kişiyle ilgili ayrıca gümrükten bazı ürünlerin geçirilmesi amacıyla rüşvet verme suçlamasında da bulunuldu. Savcılık Rus işadamı hakkında 10 yıl hapis cezası talep etti.

Savcılık sözcüsü bu davanın, hali hazırda ülkede Rusya ve Beyaz Rusya hakkında ülkede yürütülen diğer bazı casusluk soruşturmalarından biri olduğunu da belirtti.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG