Erişilebilirlik

Polonya Ukrayna'dan Gıda İthalatını Yasakladı


Polonya hükümeti kendi çiftçilerini ve tarım sektörünü korumak adına Ukrayna’da tahıl ve gıda ithalatını yasakladığını açıkladı. Açıklamayı iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS)’in başkanı Jaroslaw Kaczyński yaptı.

Ukrayna’dan ucuz olarak satın alınan tahıl birçok Avrupa ülkesiyle birlikte Polonya’ya da gidiyor. Tahıl ve gıda ürünlerinin Ukrayna’dan ucuz temin edilmesi Avrupalı çiftçileri zora sokuyor bu durumun farkında olan Polonya’da bu yıl yapılacak seçimleri de göz önünde bulunduran hükümet gıda ithalatını yasaklama kararı aldı.

Kaczyński, partisinin toplantısında yaptığı açıklamada “Bugün hükümet Polonya’ya tahıl ithalatını ve çok sayıda gıdanın ülkemize Ukrayna’dan girişini yasaklama kararı almıştır. Yasaklama kararı alınan ürünler arasından tahıldan bala kadar onlarca gıda ürünü var” diye konuştu.

Öte yandan Kaczyński, Polonya’nın Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’nın yanında olduğunu ve bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Ukrayna’yı her alanda desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Kaczyński ayrıca Ukrayna’yla tahıl konusunu konuşmak üzere masaya oturmaya hazır olduklarını kararlarını Ukraynalı yetkililere de bildirdiklerini belirtti.

STÜDYO VOA

Amerikalı yardım yetkilisinden Gazze’de kıtlık uyarısı – 11 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:55 0:00
XS
SM
MD
LG