Erişilebilirlik

Pompeo: 'Maduro Kararını Bir Gecede Almadık'


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’ın Venezuela muhalefet lideri Juan Guiado’yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanımasının ardından konuştu. Amerika’nın Venezuela’ya 20 milyon doların üzerinde insani yardımda bulunmayı planladığını açıkladı.

Amerika Devletleri Örgütü’nün (OAS) Washington’daki toplantısında konuşan Pompeo, Amerika’nın “çok uzun süredir acılar çeken” Venezuela halkının dostu olduğunu vurguladı.

“Maduro rejimi tiranlığının Venezuela halkını çok uzun süredir boğduğunu” ifade eden Pompeo, Amerika’nın Venezuela halkıyla dayanışması ve demokrasiye saygısının gereği olarak Juan Guaido’yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığını belirtti.

OAS içerisindeki birçok ülkenin de aynı adımı attığına dikkati çekerek, bundan dolayı teşekkür eden Pompeo, tüm ülkeleri de “doğru adımı” atmaya çağırdıklarını söyledi. Şimdi OAS’nin de bir bütün olarak kurumsal ölçekte aynı yönde karar almasının zamanı olduğunu kaydeden Pompeo, OAS’ye, Venezuela konusunda “basit ve makul demokratik prensipler” üzerinde harekete geçme çağrısında bulundu.

Pompeo, “Amerika lojistik koşullar uygun olduğunda Venezuela halkı için insani yardımlar sağlamaya hazır” dedi ve 20 milyon doların üzerinde yardım planladıklarını söyledi.

“Venezuela konusunda artık tartışma bitmiştir” diyen Pompeo, Maduro hükümetini “ahlaki açıdan iflas etmiş ve köküne kadar anti-demokratik” olarak niteledi. Rejimin meşruiyetini yitirdiğini yineleyen Pompeo, Amerika’nın Maduro’yla ilgili vardığı kararı bir gecede almadığını belirtti.

Pompeo, Venezuela hakkında bölge ülkelerince dışişleri bakanları düzeyinde toplantı yapılması çağrısında da bulundu.

Bu arada Pompeo’nun BM Güvenlik Konseyi’ne Venezuela konusunda Cumartesi günü bilgi vermek istediği bildirildi. Pompeo’nun bu yöndeki talebi, Güney Afrika’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Jerry Matjila tarafından açıklandı.

Beyaz Saray: ‘Venezuela’nın gelirleri yeni meşru hükümete gitmeli’

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan da Venezuela konusunda yeni açıklamalar geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bolton, “Bugün odaklandığımız husus, gayrimeşru Maduro rejiminin gelir kaynaklarını kesmek. Juan Guaido’ya Venezuela’nın anayasal geçici cumhurbaşkanı olarak tanımamızla uyumlu olarak, bu gelirlerin meşru hükümete gitmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Bolton, bu süreçte atabilecekleri farklı adımları değerlendirdiklerini, “geçici cumhurbaşkanına” geniş ölçekte siyasi destek ortaya koymak için uluslararası temaslar yürüttüklerini belirterek, “Bu yeni meşru temsiliyetçi hükümeti güçlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapma doğrultusunda ilerliyoruz” dedi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence’in dün Amerika’nın “tanıma” açıklamasından önce Guaido’yla görüştüğünü, Caracas’taki ABD Büyükelçiliği kanalıyla temaslarını devam ettirdiklerini kaydeden Bolton, “Personelimiz hala orada. Meşru hükümet tarafından kalmaya davet edildiler, güvenlikleriyle uygun olarak, niyetimiz bu yönde. Ama yeni hükümeti güçlendirmek için elimizden ne geliyorsa yapmak için gece-gündüz çalışıyoruz” diye konuştu.

Bu arada Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Venezuela’nın Amerika’daki büyükelçiliği ve bütün konsolosluklarını kapatacağını söyledi.

STÜDYO VOA

ABD’den “İsrail’in kendini savunmasına” tam destek açıklaması - 12 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG