Erişilebilirlik

Çin'den Pompeo'nun Tayvan'la İlgili Açıklamalarına Tepki


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Tayvan’ın Çin’in bir parçası olmadığını söylemesi Çinli yetkilileri kızdırdı. Çin, bölgedeki çıkarlarına zarar verecek her türlü girişime karşılık vereceğini belirtti.

Çin, Tayvan’ı en hassas ve önemli konulardan biri olarak niteliyor. Bu nedenle Trump yönetiminin Tayvan’a verdiği destek Çin tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Son olarak ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, katıldığı bir radyo programında Tayvan’ın Çin’in bir parçası olmadığını söyledi. Pompeo, “ABD yönetiminin uyguladığı politikalar, otuz yıl önce Reagan yönetiminin yaptığı çalışmayla kabul edildi” ifadelerini kullandı.

Pompeo’nun açıklamalarına yanıt, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin’den geldi. Wang, “Pompeo ve benzerlerine Çin’in temel çıkarlarına zarar veren ve içişlerine karışan her müdahaleye karşılık verileceğini ciddi bir biçimde söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Çin, daha önce aldığı bir kararla Tayvan’a silah satışı yapan Amerikan şirketlerine ambargo uygulamaya başlamıştı. Bu yıl içerisinde ABD’li yetkililerin Tayvan’ı ziyaretleri sırasında Çin savaş uçakları da Taipei yakınlarında uçuşlar yapmıştı.

Tayvan Dışişleri Bakanı Joanne Ou ise ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya açıklamaları nedeniyle teşekkür etti. Bakan, “Tayvan bağımsız bir ülkedir ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası değildir. Mevcut durumdaki gerçek de budur” dedi.

Öte yandan önümüzdeki hafta Tayvanlı yetkililer ekonomi konularında temaslarda bulunmak üzere Washington’a bir ziyarette bulunacak.

XS
SM
MD
LG