Erişilebilirlik

Pompeo Suudi Yetkililerle Kaşıkçı Soruşturmasını Görüşecek


Amerika Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun gelecek hafta Ortadoğu’ya düzenleyeceği seyahatte Riyad’ı da ziyaret ederek Suudi Arabistanlı yetkililerden, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasında gelinen son durumla ilgili bilgi alacağını açıkladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Salman’a yönelik eleştirileriyle tanınan Washington Post yazarı gazeteci Kaşıkçı en son 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluk binasına girerken görülmüştü.

Amerikan istihbarat birimleri Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini veliaht prensin verdiği sonucuna varırken, Türk yetkililer de Kaşıkçı cinayetinin en üst düzey Suudi liderlerle bağlantılı olduğunu savundu. Suudi yetkililerse suçlamaları reddediyor.

Kaşıkçı’nın cesedinin parçalanarak binadan çıkarııldığı ileri sürüldü ancak nereye götürüldüğüyle ilgili henüz açık bir bilgi yok.

Suudi Arabistan’da Kaşıkçı cinayeti davasının ilk duruşması Perşembe günü yapıldı. Birleşmiş Milletler insan hakları dairesi yetkililerinin ‘yetersiz’ olarak tanımladığı davayı yürüten savcılar 11 sanığın beşi için idam cezası talep etti.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Pompeo 8-15 Ocak günleri arasında düzenleyeceği seyahatte Ürdün, Mısır, Bahreyn, BAE, Katar, Umman ve Kuveyt’i de ziyaret edecek. Pompeo’nun Ortadoğulu liderlerle Yemen’deki iç savaşın yanısıra İran, Suriye ve diğer bölgesel konuları görüşeceği belirtildi.

Pompeo’nun Ortadoğu ziyareti, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye ve İsrail’e yapacağı ziyaretin hemen ertesine denk geliyor. Bolton Türkiye ve İsrail yetkilileriyle Amerika’nın Suriye’den asker çekme kararı üzerinde görüşecek. Suriye konusunun Pompeo’nun ziyaretinde de en öne çıkan konular arasında olması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG