Erişilebilirlik

Pompeo ve Netanyahu'dan İran'a Mesaj


Suudi Arabistan ziyaretinin ardından İsrail’e geçen Dışişleri Bakanı Pompeo İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla yaptığı görüşme sonrasında İran’a yönelik mesajlar verdi.

Pompeo, Amerika’nın İran’ın istikrasızlaştırıcı ve zararlı hareketlerinden derin endişe duyduğunu belirtti.

Tel Aviv’de konuşan Pompeo, “İran’ın İsrail’e ve bölgeye yönelik artan tehlikeli tehditlerinden derin endişe duyuyoruz” dedi.

Netanyahu da Pompeo’nun açıklamalarına destek verdi ve Amerika’yla İran’ın konuyla ilgili işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Netanyahu, “Dünyaya ve ülkelerimize en büyük tehdidin militan İslam’la nükleer silahların evlenmesidir diye düşünüyorum ve özellikle İran’ın nükleer silah elde etme çabası. Bugün bu konu hakkında çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdik” dedi.

Netanyahu, "İran durdurulmalı" dedi.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan ziyareti sırasında da Avrupa’yla görüşmelerde İran’ın hiçbir zaman nükleer silah sahibi olmayacağından emin olmalarını sağlayacak ilerleme kaydedilene kadar uluslararası nükleer anlaşmayı onaylamayacaklarını söylemişti.

Anlaşma eski başkan Barack Obama döneminde imzalanmıştı.

İran’ın milisleri ve terörist grupları desteklediğini ve bütün bölgeyi istikrarsızlaştırdığını söyleyen Pompeo, "İran Yemen’de Husilere silah satıyor, Suriye’de katil Esat’ın rejimini destekliyor" diye konuşmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Çarşamba günü yaptığı açıklamada Trump’ın uluslararası bir anlaşmaya uymayı başaramayacak kadar niteliksiz olduğunu kaydetmişti.

2015 yılında İran’la yapılan anlaşma İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını nükleer yakıt üretmekle sınırlandırmıştı. Bunun karşılığında İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların büyük kısmı kaldırılmıştı.

Başkan Trump ise anlaşmanın İran’ın balistik füze çalışmalarını kapsamamasından şikayetçi.

Körfez ülkelerine birlik mesajı

Suudi Arabistan ziyareti sırasında bazı körfez ülkeleriyle Katar arasındaki anlaşmazlıklara da değinen Pompeo, bu ülkeler arasında birlik olması gerektiğini kaydetti.

Pompeo, “Körfez birliği gerekli ve bunu başarmamız lazım” dedi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır Katar’a seyahatlerini ve bu ülkeyle ticari bağlarını geçen Haziran ayında terörü ve İran’ı desteklediği gerekçesiyle durdurmuştu.

Amerika’nın hem Katar’da hem de ona tavır alan ülkelerde askeri üsleri var. Başkan Donald Trump, krizde daha önce açık şekilde Suudi Arabistan’ın ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin tarafında yer almıştı. Ancak şimdi krizin çözümlenmesini ve İran’a karşı bölgede ortak bir cephe oluşturulmasını destekliyor.

XS
SM
MD
LG