Erişilebilirlik

Poroşenko Barış Planını Açıkladı


Ukrayna’nın doğusundaki krizi sona erdirmeyi amaçlayan plan 14 maddeden oluşuyor ve tek taraflı ateşkes öngörüyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı bu açıklamayı yaparken, Rusya sınır birliklerini takviye ediyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko bugün 14 maddelik barış planını açıkladı.

Poroşenko, ülkenin doğusundaki krizi sona erdirmeyi amaçlayan planını açıklarken, yedi asker çatışmalarda yaşamını yitirdi, Rusya da sınırdaki birliklerine takviye güç göndermeye başladı.

Plan, isyancılara ya silahlarını bırakmaları ya da ülkeyi terketmeleri için tek taraflı ateşkes öngörüyor. Poroşenko’nun planına göre, Ukrayna-Rusya sınırında da 10 kilometrelik tampon bölge oluşturulacak.

Fransız haber ajansı AFP’ye göre, Poroşenko planını açıklamadan önce, son 72 saat içinde, iki kez Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştü. AFP’ye göre bu konuşmalarda Poroşenko, çatışmaların durdurulması için Rusya’nın desteğini aradı.

Son 10 hafta içinde, çatışmalarda siviller de dahil olmak üzere en az 365 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya sınıra ek asker gönderiyor


Bu arada Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri kontrol noktalarını güçlendirmek üzere yeni birlikler göndermeyi planladığını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’un bu açıklamasından bir gün önce, NATO, Rusya’nın sınıra yeni birlikler gönderdiğini duyurmuştu.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, en az birkaç bin askerin sınıra gönderildiğini söyledi. Genel Sekreter, bu gelişmeyi “son derece üzücü” bir adım olarak niteledi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir NATO askeri yetkilisi de Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, “Bu birlikler sınır devriye görevi görmüyor, daha çok konuşlanma noktaları hazırlığı içinde ve ileride alacakları emirleri bekliyor,” dedi.

Ölü sayısı artıyor

Öte yandan Ukrayna hükümeti, dün yedi askerin öldürülmesinden sonra bugün doğu bölgesinde yeni çatışmalar çıktığını açıkladı.

Yetkililer, Perşembe gününden bu yana Donetsk bölgesinde en az 300 isyancının öldürüldüğünü bildirdi. Ancak bu rakam bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamadı.
Krizin başladığı günlerde, Ukrayna sınırı yakınlarına 40 bin Rus askeri konuşlandırılmıştı. Ancak NATO bu birliklerin geçen ay geri çekildiğini açıkladı.

AB anlaşması imzalanıyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, dün AB ile birlik anlaşmasını 27 Haziran günü imzalayacağını da bildirdi.

Rusya yanlısı eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, geçen Kasım ayında anlaşmayı imzalamamış, ardından ülkede isyan başlamıştı.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

Türkiye seçim sonrası ekonomisi nasıl seyredecek? - 2 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG