Erişilebilirlik

'Amerika Avrupa'ya Kendi Ayakları Üzerinde Durması Gerektiğini Söylemeli'


Posen: 'Amerika Avrupa'ya Kendi Ayakları Üzerinde Durması Gerektiğini Söylemeli'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:58 0:00

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Güvenlik Araştırmaları Direktörü Barry Posen, “Kısıtlama: Amerika’nın Büyük Stratejisi’nin Yeni Temeli” adlı kitabında, Amerika’nın Soğuk Savaş sonrası izlediği dış siyasetin başarısız olduğunu savunuyor. merika'nın son 20 yılda girdiği savaş sayısının Soğuk Savaş yıllarından daha fazla olduğunu söyleyen Barry Posen, Amerika’nın ulusal güvenlik konusuna gereğinden fazla odaklanmasını eleştiriyor.

Ancak Posen, "Japonlar gayrisafi milli gelirilerinin sadece yüzde birini savunmaya harcıyor. Avrupalılar da yüzde bir buçuğunu. Amerikalılar içinse bu oran yüzde üç buçuk" diyerek savunma harcamalarının bu kadar yüksek oluşunu, Amerika'nın müttefiklerinin yeteri kadar yatırım yapmamasına da bağlıyor ve bu konuda Başkan Trump'ın görüşlerine katıldığını belirtiyor.

Öte yandan Posen’e göre, Amerika’nın artık silahlanma oranını indirerek 3 ana sorunu çözmeye odaklanma zamanı geldi.

Bunlardan ilki Çin’in yükselişi nedeniyle Amerika'nın Pasifik Okyanusu'na odaklanması gerekliliği. İkincisi, El Kaide ve IŞİD gibi terör örgütleri ile tamyekun savaşkmak. Üçüncüsü ise nükleer silahların yanlış ellere geçmesini önlemek ve nükleer malzemelerin korunması.

Amerika ve Rusya’nın Suriye hakkında farklı düşünce ve planlara sahip olduğunu söyleyen Profesör Posen, Amerika’nın Esat sonrası Suriye’nin ne olacağına dair kapsamlı bir planı bulunmadığının altını çizdi. Posen ayrıca, Suriye sorununun çözümünde Amerika'nın Rusya ile birlikte çalışmasının önemini vurguladı ve çözüm için Türkiye ve hatta Suriye rejimi ile konuşulması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Avrupa ülkelerinin, Amerika kadar zengin ve yeterli teknolojiye sahip olduğunu vurgulayan Posen, “Amerika ve diğer ülkeler arasındaki fark kapanıyor" diyerek Amerika’nın artık eskisi kadar güçlü bir ülke olmadığını kabul etmesi gerektiğini söyledi. Ancak Posen Avrupa ülkelerinin savunma konusunda Amerika'ya olan bağlılıklarını da eleştirdi ve "Refah içinde yaşayan Avrupa ülkeleri neden Vladimir Putin’in ortaya koyduğu tehlikeye karşı duramıyor? Bence Amerika’nın artık açık bir şekilde Avrupalılar’a kendi ayakları üzerinde durmaları gerektiğini söyleme zamanı geldi" dedi.

Posen, Avrupa'nın Amerika'ya olan bağımlılığını, Amerika'nın kendi yarattığını da sözlerine ekledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 1 Ekim - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:21 0:00
XS
SM
MD
LG