Erişilebilirlik

Ünver:"Türkiye Clinton’la Suriyeli Kürtler İçin İstihbarat Paylaşımını Görüşebilir"


Princeton Üniversitesi Ertegün Kürsüsü Profesörlerinden Akın Ünver, bir yıl süreyle İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde ders verecek. Ortadoğu uzmanı olan Ünver’le Suriye’deki Kürtler’in durumunu ve Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın 11 Ağustos Cumartesi günü yapacağı Türkiye ziyaretinin gündemini konuştuk. Princeton Üniversitesi Profesörü Akın Ünver’e göre, Türkiye, PKK’yla mücadele için ABD’yle yapılan istihbarat işbirliğinin Suriye’nin kuzeyine genişletilmesini isteyecek.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için

Akın Ünver
Akın Ünver


Profesör Akın Ünver’e göre, Türkiye, Clinton’ın bu dönemde Türkiye’yi ziyaret etmesinin nedeni, Suriye’deki çatışmaların olası bir tırmanma yaşaması durumunda, yani işin tekrar dış faktörlerin önemli hale geldiği bir aşamaya girmesi halinde, Türkiye’nin ve Amerika’nın bu meselede İran, Çin ve Rusya eksenine karşı neleri ortaya koyup nelerden vazgeçebilecekleri hakkında birinci elden bir değerlendirme yapma gereği duyulması. Bu noktada özellikle Rusya’nın Esad’ı desteklemesinin iki nedeni var. Birincisi Rusya’nın Suriye’ye yaptığı yatırımlar, bu yatırımları koruma ihtiyacı, ikincisi Suriye’de bulunan Tartus deniz üssünün Rusya’nın Akdeniz’e açılan tek üssü olması ve bu açıdan stratejik öneme sahip olması. Bu noktada Ünver’in beklentisi, Clinton ile yapılacak görüşmelerde birinci olarak Rusya’nın Esad’ın arkasındaki korumasını nasıl kesileceğinin ele alınması.

Suriyeli Kürt muhalefet grubu PYD ile PKK işbirliğinin Türkiye’yi kaygılandırmasıyla ilgili olarak da Akın Ünver, Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la Türk yetkilileri arasında yapılacak görüşmelerde, Irak’ın kuzeyi için yapılan istihbarat ve insansız uçaklarla izleme işbirliğinin Suriye’nin kuzeyine genişletilmesi konusunun gündeme geleceği öngörüsünde bulunuyor.
XS
SM
MD
LG