Erişilebilirlik

Protestocu Öğretmenlere Müdahale: 17 Gözaltı


Turkey teacher protests
Turkey teacher protests

PKK ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle açığa alınan öğretmenlerden bazıları bugün Kayapınar ilçesinde, kararı protesto için eylem yaptı. Diclekent Bulvarı üzerinde toplanan öğretmenler el ele tutuşarak insan zinciri oluşturmak istedi. Ancak polis eyleme izin vermedi. Polis, kaldırımda sıralanan öğretmenlere dağılmaları uyarısında bulundu.

Kısa süre oldukları yerde bekleyen öğretmenler daha sonra üyesi oldukları Eğitim-Sen’e doğru yürüyüşe geçti. Caddenin diğer tarafında toplanan başka bir grup öğretmen de el ele tutuşarak eyleme destek verdi. Ancak polis bu gruba müdahale ederek 17’sini gözaltına aldı. Çevrede toplanan diğer öğretmenler, arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Eylem sırasında polis sık sık uyarı anonsu yaptı. Anonsta çevredekilerin rahatsız olduğunu vurgulayan polis, “Lütfen dağılın bu bir kanunsuz eylemdir. Yapmış olduğunuz kanunsuz eylem Diyarbakır'a ve çevredeki kafelerde oturan insanlarımıza zarar veriyor. Son kez uyarıyoruz, yapmış olduğunuz protesto eylemlerine müdahale edeceğiz" dedi.

Ancak polisin anonsuna öğretmenler, "Biz öğretmeniz, sizin öğretmeniniz olmadı mı? Sizlerin de çocuklarını okuttuk" şeklinde tepki gösterdi. Gözaltına alınan 17 öğretmen işlemleri yapılmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Diğer öğretmenler ise sendika binasına gitti.

Hükümet Türkiye genelinde, çoğu Eğitim-Sen üyesi 11 bin 300 öğretmeni, terör örgütleriyle ilişkileri olduğu gerekçesiyle açığa aldı. Diyarbakır 4 bin 314 kişiyle en fazla öğretmen açığa alınan il oldu.

Bu arada öğretmenlerin bağlı bulunduğu Eğitim-Sen, açığa alma kararının yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’a başvurdu.

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG