Erişilebilirlik

Putin Rus Birliklerini Alarma Geçirdi


Kırım parlamentosu yakınında yeni hükümete karşı gösteri yapan etnik Ruslar
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Ukrayna’daki gelişmeler üzerine bir tatbikat için bölgedeki Rus birliklerini alarma geçirdigi bildiriliyor.

İnterfax haber ajansına göre Savunma Bakanı Sergey Şoygu “Rusya Federasyonu başkanının emri üzerine Batı Askeri Bölgesindeki kuvvetler yerel saatle 14.00'de alarma geçirilmiştir” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in Cumartesi günü devrilmesinden beri gözler Putin’e çevrilmiş bulunuyor. Henüz bir açıklama yapmayan Putin 2008 yılında etnik Rusların yaşadığı iki ayrılıkçı bölgeyi korumak için Gürcistan’ı işgal etmiş, daha sonra iki bölgeyi bağımsız devletler olarak tanımıştı.

Ancak Amerika ve Avrupa ile yakın bağları olan 48 milyon nüfuslu Ukrayna gibi bir ülkeye askeri müdahalenin çok daha ciddi sonuçları olacağı, Soğuk Savaş’tan beri ilk kez Batı ile Rusya’yı doğrudan çatışmanın eşiğine getireceği belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Ukrayna’nın Moskova ile Washington arasında bir seçim yapma zorunda bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Bu arada Kırım’da çoğunluğu oluşturan etnik Ruslar bölgenin bağımsızlığı için gösteri yaptı ve Kiev’deki yeni hükümeti destekleyen Tatar göstericilerle çatıştı. Çatışmada hafif yaralananlar oldu. Kırım, Rusya'nın Karadeniz filosuna evsahipliği yapıyor.

Ukrayna Parlamentosu Salı günü kaçak Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in yargılanmak üzere Uluslararası Ceza Mahkemesine gönderilmesini öngören bir karar tasarısını kabul etti.
Büyük oy çoğunluğuyla kabul edilen karar tasarısı Cumartesi günü görevinden alınan ve hala firarda olan Yanukoviç’i protestoculara karşı şiddet kullanma ve 100 kişinin ölümüne yol açmakla suçluyor.
Lahey’deki mahkeme ise dava açmak için Ukrayna hükümetinden resmi talep gelmesi gerektiğini açıkladı.

Hakkında tutuklama kararı çıkarılan Yanukoviç’in en son Rus nüfusun yaşadığı Kırım’da Sivastopol’daki Rus deniz üssünün yakınında görüldüğü bildiriliyor.
Parlamentonun kabul ettiği karar tasarısı eski içişleri bakanı Vitaly Zakarçenko ve eski baş savcı Viktor Pşonka’nun da Lahey’deki Uluslararası Ceza Mankemesinde yargılanmalarını öngörüyor.

Ukrayna’da Avrupa Birliği’yle güçlü bağlar kurmak isteyenlerle Rusya’ya yakın olmak isteyenler arasında bölünme sözkonusu.
Ukrayna Parlamento Başkanı Oleksander Turçinov, halen ülkenin geçici cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor.

Turçinov Pazar gecesi yaptığı konuşmada Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’ndaki protestolara değinerek Avrupalı ülkelerin oluşturduğu aileye yeniden katılmaları gerektiğini belirtti. Rusya’yla olan ilişkilerin önemini unutmamaları gerektiğini söyleyen Turçinov, bu ülkeyle iyi komşuluk ilişkilerine dayanan yeni ve adil bir işbirliği kurmaları gerektiğini vurguladı.
En kısa zamanda yeni hükümeti kurma sözü veren Turçinov, seçimlerin 25 Mayıs’ta yapılmasını planladıklarını da duyurdu.

Öte yandan Maliye Bakanlığı’na vekalet eden Yuri Kobolov, Ukrayna’nın önümüzdeki iki yıl boyunca borçlarını ödeyebilmesi için 35 milyar dolarlık yabancı yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu paranın bir kısmına iki hafta içinde acilen ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Kobolov, yabancı ülkelerin bağışta bulunacakları bir konferans düzenlenmesi çağrısında da bulundu.
XS
SM
MD
LG