Erişilebilirlik

‘Ukrayna Seçimlerinin Meşruluğu Şüpheli’


Rusya Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da Pazar günü yapılacak seçimlerin meşruluğu konusunda kuşkuları olduğunu, ancak seçimlerin rahat bir ortamda geçmesi için Rus askerlerinin sınırdan çekilmeye başladığını bildirdi

Resmi ziyaret için bulunduğu Çin’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vladimir Putin, “kendi halkına karşı güç kullanan ve basını kısıtlayan” bir yönetimle ilişki kurmalarının zor olacağını söyledi. Ukrayna 18 Mayıs’ta Kremlin yanlısı yazılar yazan bir web sitesinin iki muhabirini gözaltına almıştı. Putin Ukrayna’nın bu gazetecilere muamelesinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Ukraynalı yetkililer, gözaltına alınan Rus gazetecilerin araçlarının bagajında omuzdan atılan uçaksavar füzeleri bulunduğunu açıklamıştı. Rusya Cumhurbaşkanı Putin ise, bu suçlamanın “kesinlikle saçma ve uydurma” olduğunu söyledi.

Putin, Ukrayna’nın cumhurbaşkanlığı seçimi yapmak yerine önce yeni anayasayı referanduma sunmasının ülkeye daha fazla istikrar kazandıracağını savunuyor. Rusya Cumhurbaşkanı ayrıca, Ukrayna sınırında konuşlandırılan Rus askerlerinin çekilmeye başladığını bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna sınırındaki Rostov, Belgorod ve Bryansk’ta bulunan birliklerin kışlalara çekilmeye başladığını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise, Rusya’nın çekildiğine yönelik bir işaret görülmediğini açıkladı. Amerika ve NATO müttefikleri, Moskova’nın Kiev hükümetine gözdağı vermek için birliklerini sınıra kaydırdığını savunuyor.

Başkan Yardımcısı Joe Biden da, Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmesi durumunda Rusya’ya yaptırımların sertleştirileceği uyarısında bulundu. Bükreş’te Romanya Cumhurbaşkanı Draian Basescu’yla görüşen Biden, Rusya’nın atacağı adımların “ağır bedeli olacağını” söyledi.

Kısa bir süre önce Donetsk ve Luhansk’ta tek yanlı bağımsızlık ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bu bölgelerde yapılmayacağını söylüyor.

Biden, Amerika’nın NATO müttefiklerine desteğini göstermek amacıyla Bükreş’e gitti. Başkan yardımcısı ayrıca Rusya’nın Kırım yarımadasını “yasadışı bir şekilde ilhak etmesini”de kınadı, “Avrupa sınırlarının bundan böyle silah zoruyla değiştirilmemesi” gerektiğini savundu.
XS
SM
MD
LG