Erişilebilirlik

Rahip Brunson'un Tutukluluğunun Devamına Karar Verildi


Rahip Brunson'un Tutukluluğunun Devamına Karar Verildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

مراسم امضای توافق صلح بین اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین به میزبانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در کاخ سفید برگزار شد.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Nisan Pazartesi günü terör ve casuslukla suçlanan Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson’un tutukluluğunun devamına karar verdi.

Pazartesi günkü duruşmada 18 aydır tutuklu bulunan Brunson’un tutukluluğunun devamı kararı çıkmasında Amerikalı rahibin kaçma riski bulunduğuna ilişkin tanık ifadeleri etkili oldu.

Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, uzun süren soruşturmaya, uzun tutukluluk süresine ve kanıt yetersizliğine rağmen müvekkilinin hala tutuklu olmasının üzücü olduğunu kaydetti ve itiraz edeceklerini söyledi. Amerikalı rahibin avukatı, casusluk suçlamalarının son duruşmada tamamen çöktüğünü kaydetti. Tanıkların ertelenen duruşmada dinleneceğini söyleyen Halavurt, bir sonraki duruşmadan tahliye kararı beklediklerini belirtti.

Andrew Brunson’a yönelik suçlamalar, Amerika ve Türkiye arasındaki gerginliklerin odak noktalarından biri haline geldi.

Amerika’nın Uluslararası İnanç Özgürlüğü Fahri Büyükelçisi Sam Brownback ise Andrew Brunson’un masum olduğunu ve Türk yargı sisteminin bunu ortaya çıkarıp Brunson’u en kısa sürede serbest bırakmasını umduğunu söyledi. Amerika’nın Türkiye’yle olan ilişkilerine büyük değer verdiğini belirten Brownback, iki ülkenin uzun süredir müttefik olduğunu hatırlattı ve masum olan Brunson’un hala tutuklu olmasının iki ülkenin ilişkileri ileriye götürmesinin önünde bir engel oluşturduğunu kaydetti.

Brunson, FETÖ yapılanmasına 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde yardım etmekle suçlanıyor. Brunson, bu suçlamaları reddediyor.

23 yıldır İzmir’de yaşayan Brunson’un duruşması 7 Mayıs tarihine ertelendi.

Beyaz Saray önünde gösteri

Öte yandan 16 Nisan Pazartesi günü Beyaz Saray’ın önünde toplanan bir grup da Brunson’ın serbest bırakılmasını talep etti.

Brunson’a destek vermek amacıyla Beyaz Saray’ın önüne gelen Hıristiyan Savunma Koalisyonu’ndan Patrick Mahony, rahibin serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Mahony, “23 yıl Türkiye’de hizmet etmiş olan Amerikalı rahip Andrew Brunson, Türk halkına Hıristiyanlığın sevgisiyle ulaşmış, herhangi bir olaya, soruna taraf olmamış bir kişi. 500 gün önce tutuklanmıştı. 500 gündür cezaevinde. Asılsız iddialar yüzünden 35 yılla yargılanıyor. Başkan Donal Trump’ın serbest bırakılması çağrısına devam etmesi için buradayız, rahip Brunson’ın adil yargılanması için dua ediyoruz, Türk ulusu için dua ediyoruz. Dini özgürlüğe ve azınlıklara saygı göstermeleri için dua ediyoruz. Hıristiyanlık suç değildir. Türkiye herkes için dini özgürlükleri ve insan haklarını korumalı. Trump’ın, rahibin serbest bırakılması çağrısına devam etmesini istiyoruz. Kimse inançları yüzünden yargılanmamalı, ister Hıristiyan, ister Müslüman olsun... Hiç kimse inançları nedeniyle yargılanmamalı” dedi.

Brunson’un savunmasını üstlenen Nashville’deki Amerika Hukuk ve Adalet Merkezi’nden CeCe Heil, Amerikan hükümetinin davayı yakından takip ettiğini, Başkan Trump’ın konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmelerinde gündeme getirdiğini ve rahibin serbest bırakılacağına inandığını söyledi.

Duruşmayı, Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis de izledi.

STÜDYO VOA

CIA İsrail ve Hamas arasındaki ateşkesi uzatmak için devrede – 28 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG