Erişilebilirlik

Ramazan ayına kadar ateşkes sağlama umudundaki Filistin Yönetimi'nin lideri Mahmud Abbas Türkiye'ye geliyor


Mahmud Abbas'ın Salı günü Türkiye'de olacağı belirtildi
Mahmud Abbas'ın Salı günü Türkiye'de olacağı belirtildi

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki Antalya Diplomasi Forumu’nda yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi'nin Gazze savaşında Ramazan ayına kadar ateşkes sağlanmasını umduğunu söyledi. Mahmud Abbas’ın Salı günü Türkiye’de olacağını paylaştı.

Antalya'daki diplomatik forumda düzenlenen basın toplantısında konuşan Maliki, Filistin Yönetimi'nin savaştan sonra Gazze'yi yönetecek "tek meşru otorite" olacağını söyledi.

Batı Şeria'nın bazı kısımlarında sınırlı öz yönetim uygulayan Filistin yönetimi, 2007 yılında Gazze'nin kontrolünü Hamas'a kaptırdı.

İsrail ve Hamas, bu yıl 10 Mart'ta başlayacak Ramazan'da çatışmaları durdurmak amacıyla Gazze'de olası bir ateşkes konusunda arabulucular aracılığıyla pazarlık yapıyor.

Antalya’daki konuşmasında Maliki ayrıca, Filistin Yönetimi'nin lideri Mahmud Abbas’ın Salı günü Türkiye’ye geleceğini kaydetti.

Avrupa ülkelerine insiyatif alıp Filistin’i tanıma çağrısı yapan Maliki, iki devletli çözüme giden yolda Filistin devletini tanımanın önemine dikkat çekti, “Netanyahu’ya iki devletli çözüm için baskı yapılmalı” dedi.

“1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulması halinde bölgede barış tesis edilebilir. ABD’de Biden yönetimi Filistin devletini tanırsa bu durum Netanyahu’yu müzakere masasına getirecektir” diyen Maliki, Türkiye’ye Filistin meselesinde tarihten bu yana gelen desteği için teşekkür etti.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG