Erişilebilirlik

Rejim Muhalifi Barakatlar'ı Kim Öldürdü?


Önceki gün Üsküdar’daki evlerine boğulduktan sonra bıçakla öldürülen Suriyeli rejim muhalifi Aroubeh Barakat ve gazeteci kızı Halla Barakat, Fatih Camii’nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Habipler Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Anne kız Barakatlar'ın cenaze namazına yaklaşık bin kişi katıldı. Ellerinde 'Özgür Suriye' yazılı bayraklar bulunan kalabalık, cenaze namazının kılınmasının ardından tekbir getirdi. Namazı kıldıran hocanın “camide bunlara gerek yok” uyarısına rağmen cemaatten bazı kişilerin tepkilerini sürdürdüğü görüldü.

Fatih Camii’nin duvarına Kuran-ı Kerim’in Bakara Suresi’nin 179. ayetinin yazılı olduğu bir afiş asıldı. Afişte “Muhacirleri katledenlere kıyas uygulansın” yazıyordu. Cemaat arasında bulunan bazı kişilerin elindeyse “katillere kısas uygulansın” yazılı dövizler bulunuyordu.

Yakınları Suriye devletini suçladı

Aile adına taziyeleri kabul eden Şaza Barakat, hem kardeşi hem de yeğeninin Suriye için şehit olduklarını, Beşar Esat'ın yanında yer alan ve onunla çalışanların cezalarını çekeceğini söyledi. Barakat, Türkiye Cumhuriyeti’nden katilleri bir an önce yakalamasını istedi.

Yine aileye yakın isimlerden Fatma İslam da cinayetten Suriye rejimini suçladı. İslam, “Aroubeh Hanım ve kızı rejime göre büyük bir ordudan daha tehlikeliydi. Rejimin işkence altında öldürdüklerini açıklıyordu. Kızı da Amerikan vatandaşı olduğu için İngilizce de biliyordu. Etkiliyordu” dedi.

Rejim Muhalifi Barakatları Kim Öldürdü?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Engin Baş: Parmaklar Suriye rejimini gösteriyor

Gazeteci Engin Baş da aileyi iyi tanıyan isimlerden biri. Gazeteci Halla Barakat’la birlikte Emmy Ödülleri’ne aday olan Kayla Mueller’in IŞİD tarafından öldürülmesini anlatan belgeselde birlikte çalışan Baş, Amerika’nın Sesi’ne Barakat ailesinin Esat rejimi tarafından düşman olarak görüldüğünü söyledi.

Baş, “Halla Barakat ve Aroubeh Barakat, arkadaşlarımdı. Kendileri rejime muhalif kimlikleriyle tanınıyorlardı ama zulme uğrayan Suriyeliler'e olan yardımlar konusunda da çok faaldiler. Çevrelerinde çok tanınır ve sevilirlerdi. Genel kanı bu cinayetlerin Suriye istihbaratı El Muhabarat tarafından yapıldığı yönünde ama Emniyet yetkilileri bu konuda soruşturmanın sürdüğünü söylüyor. Yine de Barakatlar'ın öldürülüş şekline bakıldığında parmaklar Esat rejimini gösteriyor. Bir istihbarat örgütünün işin içinde olduğu kesin. Çünkü burada profesyonel bir cinayet var. Daha hangi gün öldürüldükleri bile netleşmiş değil” dedi.

Baş, her ne kadar bugüne kadar Gaziantep ve Şanlıurfa’da Suriyeli gazetecilere yönelik saldırıların IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olduğunu söylese de bu cinayetlerin diğerlerinden farklı olduğu kanısında.

Bu yıl Şehir Üniversitesi’nden mezun olan Halla Barakat’ın üniversite arkadaşları da genç kızı son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Üniversiteli gruptan Furkan Keser, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Duyduğumuza göre çok canice bir cinayete kurban gitmiş. Diğer aile fertleri de 2015 yılında bu tür cinayetlere kurban gitmişler maalesef. Halla çok çalışkan ve parlak bir öğrenciydi” dedi.

Aroubah Barakat, Esat rejimine muhalif Suriye Ulusal Konseyi’nin üyesiydi

80’li yıllarda aralarında dönemin Türkiye Başbakanı Turgut Özal’ın da olduğu birçok liderle röportajları bulunan Dr. Aroubah Barakat, 2011 yılında Suriye devleti tarafından ülkeden çıkarılmıştı. Bir süre İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Dr. Barakat beş yılı aşkın süredir Türkiye’de yaşıyordu. 60 yaşındaki rejim muhalifi, Suriye Ulusal Konseyi’nin üyelerindendi.

23 yaşındaki kızı Halla Barakat, Amerika Birleşik Devletleri doğumluydu. Pasaportu olmayan annesi Türkiye’den ayrılamadığı için onunla birlikte kalan Barakat, TRT World’de çalıştı. 23 yaşındaki gazeteci, bir süredir Orient News için muhabirlik yapıyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG