Erişilebilirlik

Rekabet Kurumu’ndan Meta’ya 346 Milyon TL'lik Ceza


Rekabet Kurumu, “rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve pazara girişlerini engellediği” gerekçesiyle WhatsApp ve Facebook’un çatı şirketi Meta Platforms'a 346 milyon 700 bin TL’lik para cezası verdi.

Kurum’dan yapılan yazılı açıklamada, “Facebook’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanununun 6. maddesini ihlal ettiğine oybirliği ile karar verildi” denildi.


Bu nedenle Meta Platforms, Inc. (eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (eski unvanı Facebook Ireland Limited) ve WhatsApp LLC’ye 346 milyon 717 bin 193 TL idari para cezası verilmesine oybirliği ile karar verildiği belirtildi.

Meta'dan bir sözcü ise Rekabet Kurumu'nun bulgularına katılmadıklarını söyledi. Kullanıcıların özel verilerini koruduklarını, verileri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağladıklarını söyleyen Meta sözcüsü, şirketin "tüm seçenekleri değerlendireceğini" söyledi

Rekabet Kurumu, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna ilişkin Facebook hakkında soruşturma başlatmıştı.

Meta karara 60 gün içinde itiraz edebilecek. Şirket yetkilileri 2016 yılında başladığı tespit edilen veri paylaşımının amacının "daha fazla netlik ve şeffaflık sağlamak olduğunu" söylemişti.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG