Erişilebilirlik

Reuters: "ABD Rusya'ya yarı iletken çip satışına yönelik yaptırımları genişletecek"


ABD, Rusya'ya yarı iletken çip ve diğer malların satışına yönelik yaptırımlarını genişletecek.
ABD, Rusya'ya yarı iletken çip ve diğer malların satışına yönelik yaptırımlarını genişletecek.

Rusya'ya yarı iletken çip ve diğer malların satışına yönelik yaptırımlarını genişletmeye hazırlanan ABD hükümeti, bu hamlesiyle, Rusya'nın Batı yaptırımlarını aşma çabalarına engel olmak ve Çin’deki üçüncü taraf satıcıların önünü kesmek istiyor.

ABD yaptırım planları hakkında bilgi sahibi olan kaynakların verdiği bilgiye göre, ihracat kontrollerini sadece ABD'de üretilenleri değil, dışarıda üretilen ABD markalı malları da kapsayacak şekilde genişletilecek. Bu yaptırımdan Moskova'ya mal gönderen Hong Kong merkezli kuruluşlar da etkilenecek.

Beyaz Saray ve Ticaret Bakanlığı, ilk olarak Bloomberg tarafından bildirilen değişiklikler hakkında henüz bir yorum yapmadı.

Beyaz Saray sözcüsü John Kirby dün erken saatlerde gazetecilere yaptığı açıklamada Washington'un Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar ve ihracat kontrolleri açıklayacağını söylemişti.

Haber, ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün erken saatlerde G7 grubu liderleriyle Güney İtalya'da yapılacak bir zirve için yola çıkmaya hazırlandığı sırada geldi.

Reuters’a bilgi veren kaynaklardan biri, G7 liderlerinin en önemli önceliklerinden birinin, Rusya'nın işgaline direnişinin üçüncü yılında olan Ukrayna'ya desteği arttırmak ve Rus savaş makinesini silahsızlandırmak olduğunu söyledi.

ABD'li yetkililer, Moskova'nın ordusunu silahlandırmaya devam etmesine izin verdiğini söyledikleri Çin'in Rusya ile gelişen ticareti konusunda artan hayal kırıklığını dile getirdi. Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağa göre Çin ve diğer ülkelerden yapılan takım tezgâhları ve diğer imalat ekipmanları ihracatı, Rusya'nın daha önce ithal ettiği silahları üretmesine yardımcı oluyor.

Moskova'nın artık tüm ekonomisini savaşa odakladığı göz önüne alındığında, ihracat kontrolleri kapsamındaki ABD mallarının tanımını genişletmek için değişikliklere ihtiyaç olduğunu savunuyorlar.

Beyaz Saray'ın uluslararası ekonomiden sorumlu ulusal güvenlik danışman yardımcısı Daleep Singh, geçtiğimiz hafta düşünce kuruluşu Center for a New American Security'ye verdiği demeçte, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin G7 liderleriyle biraraya gelerek Ukrayna güçlerinin Rusya'ya karşı verdikleri savaşta karşı karşıya kaldıkları vahim durumun altını çizeceğini söyledi.

Kaynaklar ayrıca, Washington'un Rus ordusuna tedarik sağlayan “teknoloji ve mal kanallarının” bir parçası olan finans kuruluşları ve banka dışı kuruluşlara yönelik önemli yeni yaptırımlar ilan etmeye hazırlandığını söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

Gizli Servis Direktörü istifa etti – 23 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG