Erişilebilirlik

“Çavuşoğlu İsveç Dışişleri Bakanı’na Sesini Yükseltti”


İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde
İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde

Reuters haber ajansı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçen haftasonu Almanya’da yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında “İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’ye sesini yükselttiğini ve Linde’nin feminist politikasından rahatsız olduğunu söylediğini” bildirdi.

Ajansın yayınladığı haberde, “NATO Dışişleri Bakanları'nın geçen haftasonu Almanya’nın başkenti Berlin’de yaptıkları ve İsveç ile Finlandiya Dışişleri Bakanları'nın da katıldığı toplantıda, Türkiye’nin katılımcısı havayı kararttı” yorumu yapıldı.

Reuters’a konuşan bir NATO diplomatı, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun toplantıda “kriz modunda” olduğunu söyledi.

Ajans, Çavuşoğlu’nun toplantıda sadece Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini kabul etme şartlarını sıralamadığını, aynı zamanda İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’ye sesini yükselttiğini aktardı. Bilgiyi üç NATO diplomatına dayandıran Reuters, diplomatların “bunun utanç verici bir diplomatik kırılma olduğunu” söylediğini bildirdi.

Bir başka NATO diplomatı ise, “Bizim için tarihi bir andı ama Çavuşoğlu Linde’nin ‘feminist politikasından’ rahatsız olduğunu ve bunun çok fazla dramatik olduğunu söyledi” dedi. Görüşme ortamının çok gergin olduğu ve katılımcıların gerginliği daha fazla arttırmamak için sessiz kalmayı tercih ettiği aktarıldı.

Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmaması şartıyla konuşan NATO diplomatı, “Türk meslektaşımızın gerçekten ne istediğini anlamaya çalışıyorduk. Utanç vericiydi” dedi.

Türk bir diplomat ise, Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin tutumunu
“saygılı bir şekilde özetlediğini” söyleyerek, “Finlandiya’dan gelen açıklamalar özenle hazırlanmışken, Linde'nin yorumları NATO üyelik hedefine yardımcı olmuyor” dedi.

Türkiye'nin, dün resmen NATO'ya başvuran İsveç ve Finlandiya'nın üyeliklerine ilişkin çekincesi bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini kastederek, “Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine ‘evet’ demeyiz” demişti.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG