Erişilebilirlik

Reuters: “Rusya’nın Ukrayna’da ilhak ettiği bölgelerden Türkiye’ye kömür ihraç edildi”


Reuters, Rusya’nın Ukrayna'da ilhak edilen bölgelerinden çıkarılan en az 14,3 milyon dolar değerinde kömürün bu yıl Türkiye'ye ihraç edildiğini bildirdi

Reuters haber ajansı tarafından incelenen Rus gümrük verilerine göre, Rusya’nın Ukrayna'da ilhak ettiği bölgelerden çıkarılan en az 14 milyon 300 bin dolar değerinde kömür bu yıl Türkiye'ye ihraç edildi.

Veriler, Şubat-Temmuz 2023 arasında Ukrayna'nın doğusunda ilhak edilen Donetsk ve Luhansk bölgelerinden çıkarılan 160 bin 400 ton kömürün Türkiye'ye gönderildiğini gösteriyor.

Gümrük verilerinde yer alan üç üretici, Reuters'a söz konusu dönemde iki bölgeden Türkiye'ye kömür sevkiyatı yaptıklarını doğruladı.

Dış ticaret verileri yayınlayan özel kuruluşun Reuters tarafından incelenen verilere göre ilgili dönemde en az 10 üreticiden Türkiye'ye kömür gönderildi.

Rakamlar, Türkiye'nin ilhak edilen bölgelerden yapılan kömür ihracatında rahatlıkla en büyük hedef ülke olduğunu ve bu dönemdeki sevkiyatların yüzde 95'inin Türkiye'ye yapıldığını gösterdi. Türkiye Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Müdürlüğü sevkiyatlarla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

Kömürün satın alımı ise Hong Kong, Birleşik Arap Emirlikleri, Belize ve Britanya Virjin Adaları'nda kurulan şirketler tarafından yapıldı. Satın alanlar arasında Türkiye'de kurulu şirketlerin bulunmadığı görüldü. Reuters satın alan şirketlerin irtibat bilgilerini ve hangi kişi veya kuruluşlara ait olduğunu tespit edemedi.

ABD ve Avrupa Birliği'nin aksine Türkiye, Rusya ya da Ukrayna'nın Moskova tarafından kontrol edilen bölgeleriyle ticareti kısıtlamadı. Washington, şirketleri Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş açmasına yardım etmemeleri ya da yaptırımları delmemeleri konusunda uyardı.

Moskova'nın Şubat 2022'de işgali başlatmasından bu yana, Kiev'in Rusya'yı püskürtme çabalarını destekleyen NATO üyesi olan Türkiye, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tanıdığını defalarca açıkladı. Ankara, savaşan ülkeler arasında Ukrayna'nın Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına izin veren ve artık yürürlükte olmayan anlaşmaya aracılık edilmesinde kilit rol oynadı.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG