Erişilebilirlik

‘Rıza Sarraf ABD’de Yargılanamaz’


New York’ta tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın başarılı ve ünlü avukatlardan oluşan savunma ekibinden yeni bir hamle geldi.

Daha önce New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne Sarraf davasının düşmesi için başvuruda bulunan avukatları, kararın alınacağı 6 Eylül’de yapılacak duruşma öncesi mahkemenin hakimi Richard Berman’a, yeni bir dilekçe sundu.

Sarraf’ın, savunmasını üstlenen avukatları, hükümet adına savcı Preet Bharara tarafından hazırlanan iddianamede yer alan suçlamalar çerçevesinde Sarraf’ın, ABD’de yargılanamayacağını savundu.

Bharara, tarafından hazırlanan iddianamede yer alan Sarraf’a yönelik ‘Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı’ (IEEPA) ihlal etmek suçlamasının sadece ABD’de yaşayan yabancılar ve ABD vatandaşlarını kapsayan bir suç olduğu vurgulandı.

İddianameye giren, Sarraf’ın cep telefonundan alınan çeşitli delillerin de hukuksuz bir şekilde elde edildiği için mahkemede delil olamayacağı iddia edildi.

Mahkemeye sunulan dilekçede 6 Eylül’de yapılacak duruşmada Sarraf’ın aleyhine açılan davanın dilekçede belirtilen gerekçeler çerçevesinde düşürülmesi istenildi.

Rıza Sarraf'ın avukatlarının sunduğu son savunma belgesi
Rıza Sarraf'ın avukatlarının sunduğu son savunma belgesi

Dilekçede ünlü 11 avukatın imzası var

Sarraf’ın ünlü savunma avukatları, Viet D. Dinh, Paul D. Clement, Jeffrey M. Harris, Edmund G. LaCour Jr., Christine H. Chung, Adam M. Abensohn, William A. Burck, Daniel R. Koffmann, Benjamin Brafman, Marc Agnifilo, Joshua D. Kirshner tarafındankaleme alınan dilekçede Sarraf’ın, ABD’de neden yargılanamayacağı gerekçeleriyle anlatıldı.

Dilekçenin eklerinde daha önce ABD Federal Mahkemelerinde görülen ve düşen çok sayıda benzeri dava kararı da yer aldı. Benzer davalarda alınan kararlar Sarraf’ın davasının düşürülmesi için emsal olarak gösterildi.

‘Sarraf ambargoyu delmekten ABD vatandaşı olmadığı için yargılanamaz’

Mahkemeye savunma avukatları tarafından sunulan son dilekçede, İran’a karşı uygulanan ambargoyu delme suçlamasına karşı Sarraf’ın, Amerikan vatandaşı olmadığı için bu suçlamayla Amerika’da yargılanamayacağı ifade edildi. “Sarraf, hükümetin hazırladığı yanlış bir iddianameyle beş aydır tutuklu bulunmaktadır. Hazırlanan iddianame hukuksal gerekçeler yerine kusurla bir dolu argümanla hazırlanmıştır. Hükümet hazırladığı iddianamede Sarraf’ın IEEPA suçlarına işlediği iddia etmiştir. Ancak bu yasada suç kapsamı sadece Amerikan vatandaşları içindir. Ya da bu suçu ABD işlemiş diğer ülke vatandaşlarını kapsar. Sarraf, ABD vatandaşı olmadığı için ve isnat edilen suçu ABD’de işlemediği için bu suç kapsamına Amerika’da yargılanamaz” denildi.

‘Sarraf bu suçla yargılanan ilk kişi’

Dava dosyasına giren yeni dilekçede, IEEPA suçlamalarına daha önce hiç bir yabancı ülke vatandaşı dahil edilmemişken Sarraf, hakkında bu yasa çerçevesinde Amerikan hükümeti tarafından dava açılması kabul edilemez olduğu savunuldu. “Hükümetin ısrarının aksine, daha önce İran'a ihracat yaptığı için hiç bir yabancı ülke vatandaşı IEEPA yasasını ihlal ettiği için hakkında kovuşturma olmamıştı. Sarraf, bu yasa çerçevesinde hakkında dava açılan ilk kişi. ABD dışında yaşayan bir kişi olarak, Sarraf, sadece ABD’de yaşayan ve ABD vatandaşı olan kişiler için geçerli olan bir yasayla suçlu olarak asla yargılanamaz” denildi.

‘Sarraf Amerikan bankalarını dolandırmadı’

Dilekçede, ’Sarraf’ın Amerikan bankalarından para çaldığı ve bu bankalardan kara para aklama işlemleri gerçekleştirdiği iddialarına da yanıt verildi.

İddianamede yer alan bu suçlamaların tamamen gerçeklerden uzak olduğu savunuldu. Sarraf’ın yabancı ülkelerden İran’a yaptığı ticari işler nedeniyle gerçekleşen bazı para transferlerinde adı geçen bazı Amerikan bankalarının bu tür işlemleri gerçekleştirmesinin yasalar çerçevesinde olduğu belirtildi, Sarraf’ın, iddia edildiği gibi Amerikan bankalarını dolandırmaya veya kara para aklamaya çalışmadığı vurgulandı. Dilekçede, “Sarraf, Türkiye ile Çin arasında para transferi yaparken Amerikan bankalarının transfer işlemlerine dahil olacağını bilemez” denildi.

‘Para transferleri yasalara uygun yapıldı’

Savunma avukatları; ”Savcılık tarafından hazırlananiddianamede yer alan Sarraf’ın Amerikan bankalarını dolandırdığı, komplo kurduğu, Amerikan bankalarından para çaldığı, bu bankaları aracı olarak kullandığı suçlamaları, suçun temel unsurlarını kapsamıyor. Sarraf’ın yabancı ülkelerde yabancı bankalar aracılığıyla İran ile ilgili yaptığı para transferleri suç sayılmaz. Yabancı bir ülkede, yabancı kuruluşlar arasında yapılan para transferleri ABD yasalarına göre bir suç değildir ve olmamıştır” denildi.

‘Sarraf’ın cep telefonundanalınan bilgiler delil olamaz’

Sarraf’ın, 19 Mart günü Miami’de yakalandığı sırada, FBI ajanları tarafından el konulup, şifresi Sarraf’tan öğrenildikten sonra içindeki bilgilerin alındığı cep telefonundan elde edilen delillere de itiraz geldi.

Sarraf’ın, avukatları iddia makamı tarafından cep telefonundan elde edilen bilgilerin delil olamayacağını savundu. Sarraf’ın, yakalandığı sırada yapılan bu uygulamanın hukuksuz olduğu belirtildi.

Hukuksuz olarak elde edilen delillerin Amerikan yasalarına göre dava dosyasında suçlanan kişi aleyhine delil olarak kullanılamayacağı belirtildi.

Sarraf’ın, cep telefonundaki bilgilere ancak bir hakimden alınan yasal arama izniyle ulaşılabileceği belirtildi.

STÜDYO VOA

ABD’den İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ölümüyle ilgili taziye mesajı - 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG