Erişilebilirlik

Rıza Sarraf Suçlamaları Kabul Etmedi


Amerikan Federal Cezaevleri Bürosu'nun internet sitesinde meydana gelen teknik bir hata yüzünden serbest bırakıldığı iddia edilen Rıza Sarraf bugün New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nin 17. katındaki duruşma salonunda yeniden hakim karşısına çıktı.

Sarraf, tutuklu olarak bulunduğu Brooklyn’deki Metropolitan Detention Center’dan (MDC) duruşmanın yapılacağı Manhattan’a getirildi. Sarraf’ın, New York’ta yapılan ilk duruşmasında olduğu gibi elleri kelepçeli ve ayakları zincirli olarak duruşmaya getirildiği görüldü. Kısa kesilmiş saçları ve sakallı haliyle moralinin çok iyi olmadığı görünen Sarraf, yüzüne okunan yeni iddianamede yer alan hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Hakim Richard Berman, savunma avukatlarına geçtiğimiz hafta dava dosyasına giren yeni iddianameyi okuyup okumadıklarını sordu. Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman, ek iddianameyi okuduklarını belirterek kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

Avukat Brafman, iddianamenin suç kapsamlarının daha da gelişmiş olması ve işlenen suçlara verilecek cezanın artması nedeniyle savunma hazırlamak için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Brafman, 30 Ekim’de başlayacağı açıklanan davanın aslının jüri eşliğinde görüleceği duruşma tarihinin ertelenmesini istedi.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Victor Rocco’nun da bir kalp ameliyatı geçirdiği, davaya hazırlanması için biraz daha süreye ihtiyaçları oldukları belirtildi.

Savunma makamının taleplerini değerlendiren hakim Berman, Mehmet Hakan Atilla’nın hakkındaki suçlamaların düşürülmesiyle ilgili 25 Eylül’de yapılacak duruşmada, davanın esastan başlama tarihinin ertelenmesiyle ilgili kararını vereceğini belirtti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG