Erişilebilirlik

Rıza Sarraf ve Yakınlarının Mal Varlığına El Konuyor


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Rıza Sarraf ve yakınlarının mal varlıklarına el konulması kararı aldı.

Sarraf New York’ta görülen Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın İran’a yönelik yaptırımları delmekle suçlandığı davada savcılıkla işbirliği yaparak tanıklık ediyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında Sarraf ve yakınlarının "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibari ile gizli kalması gereken bilgileri diğer bir yabancı devlet lehine casusluk maksadıyla temin ettiği ve mal varlığını kaçırma girişiminde bulunduğuna" dair bilgilere ulaşıldı.

El konulanlar arasında Sarraf ve yakınlarının taşınır ve taşınmaz tüm mal varlıkları, banka, şirketler ve diğer tüm kurumlar nezdindeki hak ve alacakları ve şirket hisseleri yer alıyor.

Başbakan Binali Yıldırım, New York’ta savcılarla anlaşarak tanık koltuğuna oturan ve İran’a yönelik yaptırımları delmek için dönemin bakanlarının da aralarında olduğu bazı isimlere rüşvet verdiğini anlatan Sarraf için “İnşallah içinde bulunduğu yanlıştan döner” demişti. Yıldırım, “Bu dava hukuki olmaktan çıkmış tamamen siyasi şekle dönüşmüştür. Amaç Türkiye'yi sıkıştırmaktır. Türkiye'yi zora sokmaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye’nin Amerika’nın İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımları ihlal etmediğini söylemişti.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG