Erişilebilirlik

Rıza Sarraf’a ‘ABD Hükümetiyle Uzlaşacak Mısın?’ Sorusu


New York’ta yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf dün ani bir kararla yeniden hakim karşısına çıktı. Önceki akşam mahkeme hakimi Richard Berman, Federal Adalet Sistemine yaptığı elektronik başvuruyla, savunma ve iddia makamını duruşmaya katılmaya davet etti.

Bu ani duruşmanın gerekçesi,New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın Harvard Üniversitesinde birlikte okuduğu avukat sınıf arkadaşı Kırkland & Ellis Hukuk firmasından Viet Dinh ve aynı firma aracılığıyla Sarraf’ın savunmasını üstlenen üç ayrı avukatın davadan çekilmesi yönünde başvurusuydu.

Bharara en yakın arkadaşı Dinh’in Sarraf davasından çekilmesini istedi

Bharara, en yakın arkadaşı Dinh’in davada adı geçen, ‘Deutche Bank’ ve ‘Bank Of America’ finansal kuruluşlarının, Kırkland & Ellis Hukuk firmasının yasal temsilcisi olması nedeniyle Sarraf davasında bir çıkar çatışması yaşandığını iddia etmiş, en yakın arkadaşı ve diğer üç avukatın Sarraf’ı savunamayacağını belirterek mahkeme hakimi Berman’dan çıkar çatışması içerisinde olan avukatları Sarraf’ın savunmaktan azletmesini istemişti.

Bharara, avukat Dinh’in Sarraf’a daha önce Kırkland & Ellis Hukuk firmasının bu iki bankanın temsilcisi olduğunu söyleyip söylemediğinin araştırılmasını istemişti.

Mahkeme Hakimi Berman, yaklaşık bir haftadır süren çıkar çatışması iddialarıyla ilgili savunma ve iddia makamı arasında bir uzlaşma sağlanamayınca tarafları aldığı ani duruşma kararıyla dün dinledi.

Sarraf’ın avukatlarının tatile çıktığını öğrenen hakim kızdı

ABD’de bugün başlayan ‘Şükran Günü’ tatili nedeniyle, Sarraf’ın üst düzey savunma avukatlarının katılmayıp yardımcılarını gönderince dün yapılan duruşmadan da bir karar çıkmadı.

Sarraf’ın savunma avukatlarının tatil nedeniyle New York dışında olduklarından duruşmaya katılmadığını öğrenen hakim Berman savunma avukatlarına kızdı.

73 yaşındaki Hakim Berman, “Gerektiği zaman bizler Şükran Günü’nde bile çalıştık” diye Sarraf’ın üst düzey avukatlarının tatilde oldukları gerekçesiyle duruşmaya katılmamasını eleştirdi.

Sarraf: "Avukatım Brafman’asormadan yanıtlayamam”

Hakim Berman, duruşmada hazır bulunan Sarraf’a, “Savunmanızı üstlenen Kırkland & Ellis Hukuk firmasının avukatları, davada adı geçen iki banka ‘Deutche Bank’ ve ‘Bank Of America’ firmalarının temsilcileri olduklarını savunmanızı üstlenmeden önce size açıkladılar mı?” sorusuna, Sarraf, “Avukatım Benjamin Brafman’a danışmadan bu sorunuzu yanıtlamayacağım” şeklinde cevap verdi.

Hakim bunun üzerine iddia makamının davada adı geçen iki bankanın temsilcisi oldukları gerekçesiyle Sarraf’ı savunmayacakları iddia edilen avukatlarla ilgili kararın alınması için yeni bir duruşma yapılmasına karar verdi.

Hakim Berman ayrıca Adalet Bakanlığından bir avukatı Sarraf ve avukatlarının dinlemesi ve iddiaları araştırması için görevlendirdi.

Ara duruşma yaklaşık bir saat on beş dakika sürdü.

Yeni duruşmalar 30 Kasım ve 5 Aralık’ta

Hakim Berman, dün yapılan ara duruşmada iddia makamının Sarraf’ın avukatlarına yönelik itirazlarını karara bağlamak için 30 Kasım’da yeni bir duruşma yapılmasına karar verdi.

Hakim Berman ayrıca Sarraf’ın Miami’de tutuklandığı sırada, FBI ajanları tarafından cep telefonundan hukuk dışı olarak elde edildiği iddia edilen bilgilerin davanın aslında delil olarak kullanılıp kullanılmayacağı yönünde tarafları dinleyeceği duruşmanın da 5 Aralık’ta yapılmasına karar verdi.

Sarraf’a onlarca soru sorulacak?

Avukatlarıyla ilgili çıkar çatışması yaşandığı iddiasıyla 30 Kasım’da yapılacak yeni duruşmada, Sarraf’a onlarca soru sorulacak.

Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara ve yardımcıları tarafından mahkeme heyetine sorulması önerilen soruların arasında Sarraf’ın vereceği cevaplara göre mahkemenin seyrini de tamamen değiştirebilecek çok kritik sorular da bulunuyor.

Sarraf’ın, sorulara nasıl yanıt vereceği 30 Kasım’da yapılacak duruşmaya ayrı bir önem kazandırdı. Bharara ve ekibi tarafından sorulması önerilen sorulardan hangilerinin sorulacağı ise mahkeme heyetinin takdirinde.

Sarraf, şimdiye kadar hakimin karşısına çıktığı tüm duruşmalarda bir kaç cümleden fazla konuşmamıştı. Mahkeme heyetine Sarraf’a 30 Kasım’da yapılacak duruşmada yöneltilmesi istedikleri soruların bazıları şöyle;

- Hakkınızdaki suçlamaları ne zaman kabul edeceksiniz?

- ABD Hükümetiyle işbirliği yapmayı düşünüyor musunuz?

- Bu dava sürecinde avukat seçimizde size herhangi bir telkin, baskı uygulandı mı? Tehdit veya sözler verildi mi?

- Mahkeme sürecinde ifade verecek misiniz?

- Lehinize kimlerin tanıklık etmesini istersiniz?

- Avukatlarınız, Dinh, Clement, Harris ve Locour size bu finansal kuruluşların da temsilcisi olduklarını açıkladı mı?

XS
SM
MD
LG