Erişilebilirlik

RTÜK Cezalarına Tele 1’den “Hesap Vereceksiniz” Tepkisi


Özellikle son bir yılda eleştirel yayın yapan televizyonlara sık sık ceza veren Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine 39 gün kala bu yaklaşımını sürdürüyor.

Üst kurulun bugün yapılan olağan toplantısında Fox TV, Halk TV, Tele1 ve Flash Haber TV’ye bir önceki aydaki reklam gelirlerinin yüzde 3’ü tutarında ceza verilmesi yönünde karar verildi.

RTÜK bu kararları oy çokluğuyla aldı.

Taşçı: “RTÜK’e göre, iktidarın yanında olursan ‘tarafsız’, karşısında olursan tarafsızlığı ihlal etmiş oluyorsun”

Üst Kurulun dört kanala verdiği para cezalarına oylamada karşı çıkan RTÜK üyesi İlhan Taşçı bu kararları kamuoyuna duyuran isim oldu.

Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Taşçı, “RTÜK, ana haber sunucusu Gülbin Tosun’un iktidarın kadına yönelik ‘okumasın, eve kapansın, çocuk yapsın’ anlayışını eleştirmesi nedeniyle Fox TV’ye yüzde 3 para cezası verdi. RTÜK’e göre, iktidarın yanında olursan ‘tarafsız’, karşısında olursan tarafsızlığı ihlal etmiş oluyorsun. RTÜK, Ayşenur Arslan’ın sunduğu programda konuk Turgut Kazan ile deprem sonrası ‘can pazarında vinç ticareti’ haberini değerlendirmeleri ve ölen sayısının farklı gösterilmesini eleştirmeleri nedeniyle de Halk TV’ye özgürce kanaat oluşumunu engellemekten yüzde 3 para cezası verdi” dedi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi, Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar’ın “18 Dakika” programında Şanlıurfa Belediyesi’nin yurtdışından bölge ıslahı için gönderilen yardımların Afganistan’da Taleban’a gönderilmesi kararını eleştirmelerinin de “belediyeyi küçük düşürdüğü” savıyla Tele 1’e de yüzde 3 para cezası verdiğini belirtti.

Yanardağ: “RTÜK’ün bütün çoğunluk üyelerini uyarıyorum; bunun hesabını vereceksiniz”

Karara Tele 1 ve Halk TV’den tepkiler geldi.

Bu akşam yayınlanan “18 Dakika” isimli programda konuşan Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, “Şanlıurfa Belediyesi, halktan aldığı vergilerin bir bölümünü Taleban’a göndermediyse bir açıklama yollasın yayınlayalım. Sana ne oluyor RTÜK? Sana ne oluyor (RTÜK Başkanı) Ebubekir Şahin? Urfa Belediyesi’nin basın danışmanı isen bir açıklama gönder. Belediyeyi küçük düşürmekten ceza kesilir mi? RTÜK’ün bütün çoğunluk üyelerini uyarıyorum; bunun hesabını vereceksiniz. Umarım Urfa Belediyesi sizi işe alır” diye konuştu.

Halk TV’nin sahibi Cafer Mahiroğlu ise sosyal medya paylaşımında, “RTÜK her zamanki gibi iş başında. Gerekçe basit. Doğruları söylemek. Seçim yaklaştıkça cezaların dozunun artacağını biliyorduk. Halk TV'siz bir seçimi çok istiyorsunuz ya. Başarmayacaksınız. #Halktvsizseçimolmaz” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel: “RTÜK cezaları seçmene yönelik sansür”

RTÜK’ün dört televizyon kanalına ceza vermesine Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinden çeşitli tepkiler geldi.

Bugün TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, “RTÜK önem verdiğimiz bir kurum. Ama artık başkanının Saray’dan talimat aldığı hatta bütün otoriter rejimlerde olduğu gibi artık Saray’ın amirinin talimatlarını değil niyetlerini okuduğu ve ona göre davrandığı bir süreçteyiz. Yeni dönemde bu Meclis’in seçtiklerini geri çağırma hakkı olmalıdır. Fox TV, Halk TV ve Tele 1’e verilen cezaları, kurumlara verilen cezalar değil, hakikate verilen cezalar ve seçmene yönelik bir sansür olduğunun farkındayız” dedi.

Çakırözer: “Yılbaşından bu yana tam 15 kez ceza bu kanallara ceza verildi”

Ana muhalefet partisinin gazeteci kökenli Eskişehir milletvekili Utku Çakıözer de RTÜK’ü “iktidarın sopası” olarak tanımladı.

Genel kurulda gündem dışı olarak söz alan Çakırözer, “İktidarın sopası konumundaki RTÜK bugün yine kanallara ceza yağdırmış. İktidarın kadına yönelik anlayışını eleştirdiği için Fox’a ceza. Halk TV’ye, Tele 1’e ceza. Yılbaşından bu yana tam 15 kez ceza bu kanallara ceza verildi. Bu eleştirilerin nesi yanlış? Depremdeki eksikleri anlatmanın nesi suç? İfade özgürlüğümüzü, basın özgürlüğümüzü elimizden alan bu haksız, hukuksuz cezaları kınıyorum. Tüm bu hukuksuzluğunuzla, vicdansızlığınızla gerçekleri gizleyemeyecek, karartamayacaksınız” ifadelerini kullandı.

TGC: “RTÜK kuruluş yasasına uygun olarak görevini yapmalı, iktidarın sansür aygıtı olmaktan vazgeçmelidir”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) de bir açıklama yayınlayarak RTÜK kararlarının hem hukukla bağdaşmadığını hem de Anayasa’ya ve kanunlara aykırı olduğunu savundu.

TGC açıklamasında, “Yurttaşları bilgilendirmek, aydınlatmak, eleştirel haber yapmak her gazetecinin ödevidir. RTÜK, seçime giderken bağımsız ve eleştirel medya kuruluşlarına ceza vererek yurttaşların habere erişimini engellemeyi sürdürmektedir. RTÜK bu tip kararlarıyla sansür ve oto sansüre yol açmakta, kamu aleyhine olan konuların tartışılmasını engellemeye çalışmaktadır. Israrla ifade ettiğimiz gibi RTÜK kuruluş yasasına uygun olarak görevini yapmalı, iktidarın sansür aygıtı olmaktan vazgeçmelidir. Yurttaşın habere erişimini ve gazetecilerin görevlerini yapmalarını engellememelidir” dendi.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG