Erişilebilirlik

RTÜK'ten TV Kanallarına Deprem Yayını Cezası


Radio and Television Supreme Council of Turkey
Radio and Television Supreme Council of Turkey

Kahramanmaraş ve Elbistan merkezli iki depremin 10 ilde büyük yıkıma yol açmasının ardından yapılan yayınlar nedeniyle Radyo ve Televisyon Üst Kurulu RTÜK, Halk TV, Tele 1, ve Fox TV’ye para ve program durdurma cezaları verdi.

RTÜK’ün yayın kurum ve kuruluşlarına verdiği cezaları RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, Twitter hesabından duyurdu.


Taşçı’nın açıklamasına göre, RTÜK Halk TV ve Tele 1’e yüzde 5 para cezası ve 5 kez de program durdurma cezası verdi. Halk TV söz konusu cezayı TİP Milletvekili Ahmet Şık’ın katıldığı yayın nedeniyle, Tele 1 kanalıysa Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın “18 Dakika” programında yapılan eleştiriler nedeniyle verdi.

Fox TV kanalındaki “Orta Sayfa“ ve Halk TV’deki “Büyük Felaket Özel Yayını” programları nedeniyle de her iki kanala da “özgürce kanaat oluşumunu engellemekten” yüzde 3’er para cezası verildi.

İlhan Taşçı Habertürk’te yayınlanan “Teke Tek” programında da Fatih Altaylı’nın RTÜK’ün izin vermediği gerekçesiyle yardım toplama amaçlı bir program yapamadığını söylediği yayına dair dosyanın da geri çekildiğini belirtti. Taşçı, dosyanın geri çekilmesinin daha ağır bir ceza hazırlığı olup olmadığını bilmediğini ifade etti.


Öte yandan İlhan Taşçı verilen cezaları da eleştirdi ve “Aradan geçen 2 haftaya karşın çadır sorunu bile çözülmemişken medyadan “salon salomonje çadır” övgüleri, “deprem oldu ama keyfim yerinde” haberleri beklenmektedir. Gerçeği çarpıtan, sansürleyenlerin sırtı sıvazlanırken hakikatin izini sürenler sessizliğe boğulmak isteniyor. Gerçeği aktarmamak, binlerce yurttaşımızın feryadını duyurmamak hem ayıptır, hem suçtur, hem de gazetecilik mesleğine ihanettir. Hele de devletin valisi bile “gerçeği” kabul etmişken! Tüm telaş seçimlerde iktidarı kaybetmemek için. Battıkça çırpınıyorlar, çırpındıkça batıyorlar!” ifadelerini kullandı.

HDP'den de cezalara tepki

RTÜK'ün Tv kanallarına verdiği cezalara yönelik bir eleştiri de HDP'den geldi.

HDP tarafından yapılan açıklamada "RTÜK bu kararla bir kez daha iktidar adına sansür kuruluna dönüştüğünü açıkça ilan etmiştir. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidar yetkililerinin, felaketin yaralarını sarmaya çalışan yakınlarını kaybeden, hala enkaz altından cenazelerini çıkarmaya çalışan topluma karşı canlı yayında yaptığı hakaretlerinde, galiz sözlerinde herhangi bir beis görmeyen RTÜK’ün toplumun feryatlarını duyuran kanallara ceza kesmesi çürümüşlüğün yeni bir örneği olarak kayıtlara geçmiştir. Gerçeği tersyüz eden, elindeki bütün medya imkânlarına rağmen hakikatin gücüyle başa çıkamayan iktidar, RTÜK eliyle hakikati karartmayı başaramayacaktır. Halkın yanında yer almayan, yaralarını sarmayan, yönetim anlayışı ile depremi ağır kayıpların yaşandığı bir felakete dönüştüren iktidar, medyayı susturarak, toplumu tehdit ederek hesap vermekten kaçamayacaktır" denildi.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG