Erişilebilirlik

“Rus Güvenlik Şirketi Wagner Kuzey Kore’den Silah Aldı”


Beyaz Saray Rusya’nın özel askeri güvenlik şirketi Wagner’ın Ukrayna’da savaşan Rus askerlerini desteklemek amacıyla Kuzey Kore’den silah sevkiyatı yaptığını belirtti. Wagner Group ise açıklamayı “söylenti ve spekülasyon” olarak niteledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Wagner’ın Ukrayna’daki askeri faaliyetlerini desteklemek amacıyla silah tedarikçisi arayışı içinde olduğunu söyledi; “Kuzey Kore’nin Wagner’a ilk silah sevkiyatını tamamladığını doğrulayabiliriz” dedi.

“Rus Güvenlik Şirketi Wagner Kuzey Kore’den Silah Aldı”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

John Kirby, Kuzey Kore’nin Rusya’ya Wagner tarafından kullanılmak üzere roket ve füze sevkiyatı yaptığını kaydetti.

Wagner Group’un Genel Müdürü Yevgeni Prigojin ise iddiayı “söylenti ve spekülasyon” olarak niteleyerek Kuzey Kore’nin uzun süredir Rusya’ya herhangi bir silah sağlamadığını savundu.

Wagner Group, Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014 yılında kurulmuştu. ABD, Wagner’ın Ukrayna’da konuşlu 50 bin personelinin olduğunu tahmin ediyor.

Rusya ve Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler misyonlarından ise konuya ilişkin açıklama taleplerine yanıt gelmedi.

ABD, Pyonyang ve Moskova’yı Kuzey Kore’ye ilişkin BM yaptırımlarını ihlal etmekle suçluyor ve elindeki bilgileri BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore yaptırımlarından sorumlu komisyonuyla paylaşacağını söylüyor.

Biden yönetimi yaptırım açıklamıştı

Biden yönetimi dün, Wagner Group’a yönelik teknoloji ihracatında yeni yaptırım açıklamıştı.

John Kirby, gelecek haftalarda şirkete ve destek gruplarına yönelik yeni yaptırımların getirileceğini söyledi.

Rus silahlı kuvvetlerinde daha önce görev yapan eski askerlerden oluşan Wagner’a bağlı personel Libya, Suriye ve Mali gibi ülkelerde çatışmalarda yer almıştı.

ABD istihbaratı Wagner’ın Ukrayna’nın doğusundaki Bahmut kentindeki çatışmalarda önemli rol oynadığını ve son haftalarda Wagner’ın ağır kayıp verdiğini değerlendiriyor.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG