Erişilebilirlik

Rus paralı asker grubu Wagner: “ABD ve Türk vatandaşının naaşlarını gönderiyoruz”


Rusya’nın en güçlü paralı asker grubu Wagner Ukrayna’nın Bahmut kentindeki çatışmalarda hayatını kaybeden bir ABD vatandaşıyla, havaya uçurulmuş bir binada ölü bulunan bir Türk vatandaşının naaşlarını geri gönderdiğini duyurdu.

Wagner Grubu'na bağlı paralı askerlerin paylaştıkları bir videoda, iki ahşap tabutu çivileyerek kapattıkları ve tabutlardan birinin üzerine ABD diğerinin üzerine de Türk bayrağı koydukları görüldü.

Paylaşılan görüntüde tabutların yanında duran Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigojin’in, "Bir Amerikalı ve bir Türkiye vatandaşının naaşlarını mahkumlarla birlikte iade ediyoruz" dediği duyuluyor.

Prigojin, ABD vatandaşının Bahmut'un "yuva" olarak bilinen bir bölgesindeki çatışmalarda öldüğünü; Türk vatandaşının ise Ukraynalı güçlerin havaya uçurduğu bir binanın enkazında bir Türk kadınla birlikte ölü bulunduğunu söyledi.

Naaşının gönderileceği belirtilen Türk vatandaşının ismi açıklanmazken, Prigojin Türk kadının cansız bedenine ise ulaşılamadığını belirtti.

Wagner, ölen Amerikalı'nın eski bir ABD özel kuvvetler mensubu olan Nicholas Maimer olduğunu açıkladı.

Washington ya da Ankara’dan naaşlarla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Prigojin, Bahmut’ta Sovyetler Birliği'nin Afganistan'da 1979 ile 1989 arasındaki 10 yıllık savaşındaki askeri can kaybının tamamından daha fazla askerin öldüğünü söyledi.

Bahmut'ta Ukrayna’nın 50 bin ila 70 bin yaralısı ve 50 bin can kaybı olduğunu söyleyen Prigojin, savaş sırasında kendi paralı askerlerinden de yaklaşık 20 bin kişinin öldüğünü öne sürdü.

ABD, Rusya'nın Bahmut'ta 100 binden fazla zaiyat verdiğini, bunun 20 binden fazlasının can kaybı olduğunu tahmin ediyor.

Ne Rusya ne de Ukrayna kendi kayıplarına ilişkin rakam açıklıyor. Ukrayna, Rus kayıplarının kendi kayıplarından çok daha fazla olduğunu savunuyor.

“Wagner Bahmut'taki mevzileri düzenli Rus birliklerine devretmeye başladı’’

Wagner’in kurucusu Prigojin bir başka videoda da, Bahmut kentindeki güçlerini geri çekmeye ve buradaki mevzilerini düzenli Rus birliklerine devretmeye başladıklarını söyledi.

Telegram'da yayınlanan videoda Prigojin, "25 Mayıs'tan 1 Haziran'a kadar, birliklerin çoğu gerilerdeki kamplara yeniden yerleşecek. Mevzilerimizi orduya teslim ediyoruz" dedi.

Üst düzey Rus savunma yetkililerini defalarca kamuoyu önünde eleştiren Prigojin, düzenli ordunun durumu idare edememesi halinde, güçlerinin Bahmut'a geri dönmeye hazır olduğunu söyledi.

Prigojin, savaşın en uzun ve en kanlı muharebesinin ardından Bahmut'un ele geçirildiğini 20 Mayıs’ta duyurmuştu.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG