Erişilebilirlik

'Rus Turistler Rotayı Türkiye’ye Çevirecek'


'Rus Turistler Rotasını Türkiye’ye Çevirecek'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Mısır’ın turizm beldesi Sharm-el Şeyh’ten havalanıp Rusya’ ya gidecek olan yolcu uçağının düşmesi sonucu 224 yolcu ve 7 mürettebatın öldüğü uçak kazasının ardından birçok Avrupa ülkesi ve Türkiye bu bölgeye yapılacak olan uçuşları iptal etmişti.

Kazanın terör örgütü IŞID ile bağlantılı olduğu şüpheleri de o bölgeye gitmeyi planlayan turistin planlarını değiştirmesine sebep oldu. Daha önce Sharm-el Şeyh’e rezervasyon yaptıran ancak yaşanılan bu olaylardan dolayı rotayı başka ülkelere çevirmek zorunda kalan turistler için Türkiye’nin güney kıyı şeridi tercih sebebi oldu. Bu durumun Türkiye’ye sağladığı avantajı ve beklenen turist sayısı hakkında görüşlerini aldığımız Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün şu açıklamalarda bulundu:

“Sharm-el Şeyh kış aylarında Ruslar için çok iyi bir tatil merkezi konumunda. Yaşanan uçak kazası da tam kış dönemine denk geldi ve güvenlik sorunu nedeniyle oraya yapılacak uçuşlar iptal edildi. Bu nedenle artık turistlerin o bölgeyi tercih edeceğini düşünmüyorum. İki yıldır Rus turistlerin Türkiye’ye giriş yapma oranları ciddi derece düşmüştü. Bu kaza sonrası Türkiye’ye dönecek olan her uçak Türkiye açısından bir avantaj olacaktır.”

Antalya’nın yaz turizmi açısından önemli bir turistik şehir olduğuna değinen Gürcün, kışın da bu kaza sonucu Rusların rotasını Türkiye’ye çevireceğine, yaklaşık 100 bin turistin kış döneminde ülkemize geleceğine işaret etti.

Gürcün son gelişmelerden dolayı tatil yapmak için Türkiye’yi tercih edecek Rus turist sayısında %10-15’lik artış beklediklerini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK STÜDYO VOA 28 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:14 0:00
XS
SM
MD
LG