Erişilebilirlik

Rusya ABD'li Senatör Graham'ı arananlar listesine ekledi


Senatör Lindsey Graham
Senatör Lindsey Graham

Rusya İçişleri Bakanlığı, ABD’li Senatör Lindsey Graham’ın arananlar listesine ekledi. Haber Rus medyasında bugün yer aldı. Graham’ın listeye alınmasına neden Ukrayna ziyaretinde sarf ettiği sözler oldu.

ABD’li Senatör Lindsey Graham, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenski’yle yaptığı görüşmeye ilişkin bir video yayınlandı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisi tarafından yayınlanan videoda Graham’ın sarf ettiği sözler Rusya’nın tepkisine neden oldu.

Geçen hafta Cuma günü Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Cumhurbaşkanı Zelenski’yle biraraya gelen Graham’ın videoda “Ruslar ölüyorlar” ve “Bugüne de harcadığımız en iyi para” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Graham Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nde
Graham Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nde

Rusya’nın eleştirileri üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanlığı videonun tamamını yayınladı ancak o iki ifade yayınlanan videoda yer almadı.

Rusya, ABD’li senatörün kullandığı ifadelerle ilgili olarak ceza soruşturması başlatıldığını açıkladı ancak suçlamanın detaylarına dair bilgi paylaşılmadı.
Senatör Graham’sa yaptığı açıklamada, Rusya’nın eleştirilerinin yersiz olduğunu kendisinin sadece Washington tarafından sağlanan yardım ile birlikte Rus istilasına direnen Ukraynalıların ruhunu övdüğünü söyledi.

Graham bugüne dek ABD dış politikası konusundaki şahin görüşleri ve Ukrayna’ya verdiği destekle bilinen bir isim. Rusya daha önce çok sayıda ABD’li ismi yaptırım listesine aldığını ve ülkeye girişini yasakladığını açıklamıştı ancak bir ismin arananlar listesine eklenmesi nadir görülen bir durum olarak biliniyor.

STÜDYO VOA

Gizli Servis hedefte – 15 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:29 0:00
XS
SM
MD
LG