Erişilebilirlik

Rusya’dan Amerika’ya Uyarı


Rusya, Amerika’yı bu ülkedeki diplomatik binaları açılmadığı takdirde Amerikalı diplomatları sınırdışı edebileceği ya da Rusya’daki mülklerini kapatabileceği konusunda uyardı.

Amerika ve Rusya Washington ve Moskova arasındaki sorunları çözmek için Pazartesi yüksek düzeyli görüşmelere başlamıştı.

Rus Dışişleri Bakanlığı’nın Salı günkü açıklamasında, Moskova’nın Rus mülklerinin geri verilmemesi halinde karşı önlemalma hakkı olduğu vurgulandı.

Rusya, Amerika’dan geçen yıl kapattığı iki diplomatik yerleşkesinin yeniden açılmasını istiyor. Binalar Amerikan istihbarat servislerinin Rusya’nın 2016 başkanlık seçimine müdahale ettiği sonucuna varmasının ardından kapatılmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika’nın binaları kapamasını “güpegündüz hırsızlık” olarak nitelemişti.

Eski Başkan Barack Obama, Aralık ayında binaları kapatmış, 35 Rus diplomatı da sınır dışı etmişti.

Rusya buna karşılık vermemişti ancak Lavrov geçen hafta “Eğer Washington bu konuyu çözmeye karar vermezse karşı tedbirler almak zorundayız “demişti.

Washington’daki genel kanı Trump göreve başladıktan kısa süre sonra binaları geri vereceği yönündeydi ancak böyle olmadı.

Trump, aylardır ekibinin seçimlerde Rusya ile işbirliği yapıp yapmadığı konusunda Kongre ve diğer soruşturmaların odak noktasında. Trump’ın Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın eski başkanı James Comey’i görevden almasıyla adaleti engelleyip engellemediği de soruşturuluyor. Soruşturmaya eski FBI başkanı Robert Mueller başkanlık ediyor.

Konu, dün Washington’da Amerika Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Thomas Shannon ile Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Sergei Ryabkov’un da gündemindeydi. Lavrov, Beyaz Rusya’ya yaptığı ziyaret sırasında Rus karşıtı düşüncenin Moskova ve Washington’un küresel konularda işbirliği yapıp yapmayacağını belirsiz hale getirdiğini kaydetti.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov diplomatik binaların iadesinin koşula bağlanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuyla ilgili olarak Amerikan istihbaratını suçladığını da kaydetti.

Kremlin sözcüsü, Amerikalı ortaklarının söz konusu yapıları siyasi irade ve bilgelik göstererek Rusya’ya geri vermesini umduklarını da vurguladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’den Benzine Stratejik Rezerv Freni - 6 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
XS
SM
MD
LG